سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید میدان نفتی رشادت تا پایان امسال به ۳۵ هزار بشکه در روز می‌رسد

با افزایش ۱۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام از میدان نفتی رشادت در خلیج فارس ظرف روزهای آینده پیش بینی می شود تولید این میدان نفتی تا پایان امسال به ۳۵ هزار بشکه در روز برسد.

رئیس سکوی رشادت در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهارکرد: پروژه توسعه و بازسازی میدان رشادت در پنج فاز و به صورت EPC در دست اجراست.

مهندس فریبرز ادراکی افزود: به منظور تولید زودهنگام از چاه های آماده، فعالیت های چشمگیری در میدان رشادت در دست انجام است که با تکمیل این فعالیت ها در روزهای آینده، تولید نفت از میدان رشادت تا ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد که با تولید قبلی به ۱۷ هزار بشکه در روز می رسد.

ادراکی ادامه داد: با آماده سازی سکوهای جدید و تغییرات در تأسیسات کنونی همزمان با افزایش ظرفیت سکوی R4، در صورت آماده شدن و تحویل دیگر چاه ها، تا پایان امسال تولید از این میدان به مرز ۳۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی تصریح کرد: ستادی در تهران تشکیل شده و برنامه تولید زودهنگام از این میدان در حال پیگیری است.

همچنین معاون سکوی رشادت شرکت نفت فلات قاره در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه، تولید این میدان به بیش از ۷۰ هزار بشکه در روز برسد.

عظیمی تصریح کرد: نفت تولید شده به وسیله یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۱۰۵ کیلومتر برای فرآورش، ذخیره سازی و صادرات به جزیره لاوان ارسال می شود.

معاون سکوی رشادت اظهار کرد: برای طرح توسعه میدان نفتی رشادت تا کنون چهار جکت نصب شده است.

به گزارش شانا، میدان نفتی رشادت (رستم) در سـال ۱۳۴۵ (۱۹۶۵میلادی) در فـاصـله ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان در آب های خلیج فارس کشف شد و شرکت نفت ایران و ایتالیا (IMINICO) توسعه این میدان را آغاز کرد.

این میدان نفتی از نظر زمین شناسی از سه لایه نفتی شعیبا، عرب و میشریف تشکیل شده است که هم اکنون بیشترین نفت آن در لایه شعیبا قرار دارد، اما هم اکنون از هر سه لایه نفت با درصد آب بالا و گاز پایین، نفت خام تولید می شود.

با حفاری ۳۳ حلقه چاه و ساخت سکوهای رشادت سه، چهار و هفت، تولید نفت سبک از این میدان از سال ۱۳۴۷ آغاز شد؛ نفت مرغوب این میدان با درجه ای پی آی ۳۶ در بازارهای بین المللی مشتریان زیادی دارد.

تولید طبیعی این میدان تا سال ۱۳۵۱ ادامه داشت و از آن پس تا کنون از تلمبه های درون چاهی برای استخراج نفت استفاده می شود؛ هم اکنون تولید نفت از میدان رشادت تنها از سکوی رشادت چهار (R-4) در جریان است؛ این سکو در چهار کیلومتری شمال سکوی رشادت هفت واقع شده و دارای ١۴ حلقه چاه با تولید کنونی روزانه افزون بر ۹ هزار بشکه است؛ نفت این سکو به وسیله خط لوله ١٨ اینچ به طول ۱۰۸ کیلومتر همراه با نفت رسالت برای ذخیره سازی به جزیره لاوان ارسال می‌شود.

سکوی رشادت سه (R-3)، فاقد تأسیسات اقامتی است و هم اکنون با داشتن تنها یک حلقه چاه غیر فعال به عنوان سکوی مشعل استفاده می‌شود.۱

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۷۷۴۵ بازدید