سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

راهکارهای همکاری بیشتر اعضای مجمع صادرکنندگان گاز در بازارهای جهانی

محمدعلی خطیبی با اشاره به جلسه هفته گذشته اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز که با هدف آماده سازی برنامه های نشست سران کشورهای عضو این مجمع در دوحه قطر برگزار شد، گفت: در این اجلاس راهکارهای همکاری بیشتر اعضا در بازارهای جهانی گاز بررسی خواهد شد.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: کمیته بلندپایه اجلاس سران در مذاکرات دو روزه خود در دوحه، به بررسی آخرین تمهیدات موردنیاز اجلاس سران پرداختند.

محمدعلی خطیبی افزود: بررسی دستور جلسه و نیز بیانیه پایانی اجلاس سران، مورد مذاکره کشورهای عضو قرار گرفت و این رایزنی ها آخرین جلسه پیش از برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو مجمع بود.

وی ادامه داد: میزبان نیز در این اجلاس، گزارشی از آخرین مقدمات برای برگزاری جلسه ۱۵ نوامبر سران ارائه کرد.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: کمیته اجرایی اجلاس سران نیز، تشکیل جلسه داد و در آن اعضا به بررسی آخرین تحولات مالی، اداری و بودجه پرداختند.

خطیبی موضوع قیمت و بازار را مهم ترین محور گفت و گوهای سران کشورهای عضو مجمع در اجلاس آینده این مجمع خواند و تصریح کرد: کشورهای صادرکننده گاز به دنبال دستیابی به راهکاری مشترک برای همکاری های بیشتر در بازارهای جهانی گاز هستند.

به گزارش شانا، مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) مستقر در دوحه قطر، روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۱۹ و ۲۰ مهر) میزبان نشست آماده سازی برگزاری نخستین نشست سران کشورهای عضو این مجمع در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) در قطر بود.

بنا بر این گزارش، نمایندگانی از ۹ کشور عضو جی.یی.سی.اف سه شنبه گذشته (۱۹ مهر) در چارچوب چهارمین نشست این گروه دیدار کردند و در آن نمایندگانی از ایران، الجزایر، بولیوی، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و نمایندگانی از هلند به عنوان ناظر حضور داشتند.

در این نشست که لئونید بوخانوفسکی، دبیرکل جی.یی.سی.اف حضور داشت، سلین لاشلی از ترینیداد و توباگو ریاست آن را به عهده داشت.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز اعلام کرد که نشست هیئت مدیره جی.یی.سی.اف با هدف ارائه نتایج کار این مجمع در سال جاری میلادی و مذاکره درباره آماده سازی نشست سران این مجمع برگزار شد.

هیئت مدیره مجمع جی.یی.سی.اف همچنین درباره برنامه کاری این مجمع و بودجه سال ۲۰۱۲ و تصویب آن گفت‌وگو کردند.

همچنین مجمع کشورهای صادرکننده گاز گزارش داد: این سازمان بین المللی با هدف حمایت کامل از حقوق کشورهای عضو این مجمع در بخش منابع گاز طبیعی آنها و توانایی برای برنامه‌ریزی، توسعه، استفاده و حفظ منابع  گازی برای مردمان این کشورها، به طور پیوسته چارچوبی برای سهیم کردن مهارت‌‌ها و داده ها میان کشورهای عضو این مجمع فراهم می‌کند.

اجلاس بعدی وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) و اجلاس سران در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۱ (۲۴ آبان) در دوحه برگزار خواهدشد.

به گزارش شانا، ۱۱ کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور دارند. کشورهای عضو ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

الجزایر، بولیوی، ایران، قطر، گینه استوایی، لیبی، مصر، نیجریه، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا ۱۱ عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۶۳۲۹ بازدید