سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

۹۸ درصد از پساب های تولیدی شرکت نفت و گاز مارون دفع می شود

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با اشاره به کاهش چشمگیر آلودگی پساب های تولیدی در این شرکت، گفت: تولید پساب در این شرکت حدود ۵۰ تا ۵۲ هزار بشکه در روز است که حدود ۹۸ درصد از این پساب ها دفع می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمید بورد؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در تشریح اقدامات این شرکت به منظور استقرار مطلوب نظام HSE گفت: شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت در زمینه HSE، ارتقای دانش HSE کارکنان رسمی و پیمانکاری، نظارت مستمر بر خرید کالا به منظور رعایت استانداردهای خرید، توجه به پدافند غیرعامل در کار و برگزاری برنامه های آموزش بهداشت ،ایمنی و محیط زیست برای شهروندان، از جمله اقدامات واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت مارون بوده است که همچنان با جدیت دنبال می شود.

 

وی، ایمنی سازی خطوط لوله ناقل نفت و گاز، تعویض نقاط فرسوده، ضخامت سنجی ۵۲ حلقه از تاسیسات سرچاهی و پیگیری قانونمند کردن حریم های ایمنی تاسیسات را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و افزود: تاکنون نیاز شرکت مارون به پنج دستگاه آمبولانس جهت استقرار در درمانگاه ها تامین شده و در مجموعه مارون ۳، مارون ۴ و ستاد این شرکت درمانگاه احداث شده است؛ همچنین تهیه و تکمیل شناسنامه کارگاهی برای واحدهای عملیاتی و تعمیراتی و تهیه و تکمیل شناسنامه شغلی از کلیه مشاغل شرکتی از جمله دیگر برنامه هایی بوده که مدنظر واقع شده است.

به گفته بورد، شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با ثبت کمترین میزان نفت ریزی طی سال های ۷۹ تا ۸۹، چند لوح تقدیر را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق عملیاتی این شرکت از نظر سنجش میزان آلودگی صوتی پالایش شده اند و آزمایش های ۶ ماهه عملکرد کلیه شیرهای ایمنی سطحی چاه های تولیدی، چندراهه های ورودی واحدها و ESD و LBV واحدهای بهره برداری نفت و گاز این شرکت انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون ادامه داد: تاکنون در سه هزار و ۴۸۰ هکتار از اراضی، کار تثبیت شن های روان انجام شده و با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال، بیش از ۱۴ هزار و ۳۰۰ اصله درخت و درختچه در تاسیسات صنعتی و غیرصنعتی این شرکت کاشته شده است.

وی در ارتباط با جمع آوری گازهای همراه نیز توضیح داد: با اجرایی شدن طرح جمع آوری گازهای همراه آماک، گازهای بنگستانی موجود جمع آوری شده و هم اکنون از مجموع گازهای همراه تولیدی، بیش از ۸۵ درصد جمع آوری شده است.

بورد در ادامه، از برگزاری هشت دوره آموزش پدافند غیرعامل برای اعضای کمیته پدافند غیرعامل و سرپرستان و کارمندان خبر داد و تصریح کرد: ایمنی، بهداشت، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، الزاماتی هستند که رعایت آنها به خصوص در شرکت نفت و گاز مارون به دلیل در اختیار داشتن ۲۸ واحد صنعتی و ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط لوله، بسیار ضروری است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با اشاره به تخصیص ۱۰ درصد از فضای تحت اختیار این شرکت به فضای سبز، اظهار داشت: طرح احداث پل جدید رودخانه رامشیر نیز تصویب شده است و به زودی اقدامات اولیه آن در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسؤول، بر اساس آمار منتشره، سالانه حدود ۲۷۰ میلیون حادثه شغلی در جهان رخ می دهد که از این میان، ۱۶۰ میلیون حادثه منجر به بروز بیماریهای شغلی می شود و۲ میلیون نفر بر اثر بیماری های شغلی جان خود را از دست می دهند که از این رو، رعایت الزامات HSE بیش از پیش ضرورت دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۰۸۷۳۷ بازدید