سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

واحد تولید گوگرد جامد پالایشگاه تهران به بهره‌برداری رسید

واحد تولید گوگرد جامد (گرانول سازی) طرح بهبود کیفیت پالایشگاه شهید تندگویان تهران با ظرفیت تولید ۷۲۰ تن در روز بعدازظهر دیروز (۱۸ مهر) به طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل پالایشگاه شهید تندگویان دیروز (۱۸ مهر) در مراسم افتتاح این واحد در محل پالایشگاه تهران گفت: این واحد نخستین واحد تولید گوگرد جامد است که توسط متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است و ایران جزء ۵ کشور سازنده این واحدها در دنیاست.

محسن قدیری هزینه مورد نیاز اجرای این طرح را ۱۰ میلیون دلار (حدود ۱۳۰ میلیارد ریال) اعلام و تصریح کرد: طبق تحقیقات و بررسی های به عمل آمده اجرای این پروژه توسط شرکت های خارجی بیش از ۵۰ میلیون دلار برای کشور هزینه داشت که با استفاده از توان و تخصص مهندسان داخلی با هزینه ای حدود یک پنجم این پیش بینی طراحی و اجرا شده و به بهره برداری رسید.

مدیر شرکت پالایش نفت شهید تندگویان گفت: این پروژه به شکل کاملا اتوماتیک طراحی شده و هم اکنون با توجه به میزان نفت خام ورودی و فرآورده های تولیدی پالایشگاه در یک شیفت کاری حدود ۲۲۰ تن گوگرد تولید می کند که امکان افزایش میزان تولید آن تا ۷۲۰ تن در روز (۲۴ ساعت کاری) در آینده وجود خواهد داشت.

به گفته قدیری گوگرد تولید شده در این واحد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به طور کامل در صنایع داخلی به مصرف می رسد که در صورت آماده سازی اسکله های صادراتی در بنادر جنوب کشور، امکان تولید بیشتر این فرآورده و صدور آن در آینده وجود خواهد داشت.

بر پایه این گزارش، پروژه تولید گوگرد جامد که مجری آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران بود در مدت ۱۸ ماه اجرا شد و از نظر زیست محیطی موجب جلوگیری از انتشار و تخلیه گوگرد (به شکل بخار) در فضا می شود.

با بهره برداری از این پروژه و استحصال گوگرد از فرآورده های تولید پالیشگاه شهید تندگویان تهران، گازوئیل تولیدی این واحد مطابق با استانداردهای روز جهانی تولید شده و در کمتر از چهار سال سرمایه آن برگشت پذیر خواهد بود.

گفتنی است این واحد بدون حضور شرکت های تحت لیسانس و به طور کامل توسط متخصصان ایرانی اجرا شده است و گوگرد تمیز و گرانول شده آن در صنایعی همچون کبریت سازی، لاستیک سازی و صنایع کشاورزی به مصرف خواهد رسید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۵۴۶۱ بازدید