سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

نیاز مالی طرح های پالایشی برای سال ۹۰ تامین شده است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با توجه به واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی، تا پایان سال جاری هیچ برنامه‌ای برای توزیع اوراق مشارکت نداریم.

علیرضا ضیغمی در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: تامین مالی طرح های توسعه ای پالایشگاه های اراک، بندرعباس و تهران سال گذشته از طریق توزیع اوراق مشارکت انجام شد و باقی پالایشگاه ها نیز از طریق صندوق انرژی بانک ملت و دیگر بانک ها، تسهیلات مورد نیاز خود را تامین خواهند کرد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به واگذاری بیشتر پروژه ها به بخش خصوصی تاکید کرد: فعلا برنامه ای برای نانتشار اوراق مشارکت نداریم و اعلام نیازی نیز از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی نشده است.

ضیغمی با اشاره به این که در سال ۸۸، در مجموع حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اجرای طرح توسعه در پالایشگاه های شازند امام خمینی، بندرعباس و شهید تندگویان تهران منتشر شد، افزود: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند هم اکنون در مدار تولید قرار گرفته است و در دو ماه آینده مراحل بعدی طرح های توسعه ای پالایشگاه های آبادان و شازند نیز در مدار قرار خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: طرح های توسعه ای پالایشگاه های شهید تندگویان تهران و لاوان تا پایان امسال و طرح توسعه ای پالایشگاه بندرعباس تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری خواهند رسید.

به گزارش شانا، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران بر اساس سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی با مشارکت بخش خصوصی، تکمیل طرح های توسعه ای پالایشگاه موجود را دنبال می کند؛ این شرکت در سال ۸۸، ۲۵۰ میلیون دلار اوراق مشارکت منتشر کرده است، این شرکت همچنین در ۶ ماه دوم سال ۸۹ با روندی افزایشی، ۵۶۷ میلیون دلار اوراق مشارکت جهت اجرای طرح های مهم توسعه ای خود منتشر کرد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران هم اکنون طرح های توسعه و بهینه سازی پالایشگاه ها را با هدف افزایش کمیت و بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی در هفت پالایشگاه کشور به عهده دارد و می کوشد شیوه واگذاری شرکت های پالایشی به نحوی باشد که سبب توقف اجرای طرح های توسعه ای، بهینه سازی و تامین فرآورده‌های نفتی موردنیاز کشور نشود.

حمیدرضا سیدجعفری، مدیربرنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز پیش از این از شتاب گرفتن برنامه خصوصی سازی شرکت های پالایشی در قالب اصل ۴۴ خبر داده بود؛ سیاست کلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران مالکیت کامل دو شرکت پالایشی امام خمینی (ره) شازند و آبادان و واگذاری ۱۰۰ درصدی ۷ پالایشگاه دیگر کشور به بخش خصوصی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۵۳۶۱ بازدید