سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

تزریق روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز پارس جنوبی به میادین نفتی

تراز گاز کشور مثبت می شود/ تزریق روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز پارس جنوبی به میادین نفتی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با راه اندازی تمام فازهای پارس جنوبی، تراز گاز کشور مثبت می شود.

احمد قلعه بانی؛ معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار این شرکت به مثبت شدن تراز گاز کشور، همزمان با راه اندازی تمام فازهای پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: اولویت مصرف گاز این میدان، تزریق به میادین نفتی است؛ در همین راستا در نظر داریم که روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به میادین نفتی کشور تزریق کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اجرایی شدن این فرآیند در حالی صورت می گیرد که بر اساس هدف گذاری اولیه، تزریق گاز به میادین نفتی به میزان روزانه ۲۲۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است که البته این حجم افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر نفت افزود: طبق برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور، ۳۴ پروژه تزریق گاز در مناطق نفت خیز به اجرا در می آید که ۱۸ پروژه مربوط به مناطق نفت خیز جنوب، ۷ پروژه مربوط به مناطق مرکزی و بقیه مربوط به سایر مناطق است.

قلعه بانی با یادآوری اهداف مورد نظر در سند چشم انداز کشور نیز گفت: بنابر سند چشم انداز ۲۰ ساله، ایران باید به جایگاه اول فناوری نفت و گاز در منطقه تبدیل شود. علاوه بر آن حفظ جایگاه دومین تولیدکننده نفت خام در اوپک و دستیابی به جایگاه دوم جهانی در تولید گاز طبیعی با توجه به ضرورت استفاده ازمخازن مشترک، از جمله مواردی است که در چشم‌انداز صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته است و بر همین مبنا، تلاش های امروز صنعت نفت در مسیر دستیابی به این اهداف صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: در صورت تحقق برنامه های سرمایه گذاری و جذب منابع مالی مورد نظر، ظرفیت تولید نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی ایران تا سال ۱۳۹۴ افزایش قابل توجه ای می یابد.

قلعه بانی توضیح داد: بر این اساس برای دستیابی به متوسط تولید روزانه ۴٫۹ میلیون بشکه نفت خام، یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی تا پایان برنامه پنجم توسعه هدف گذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته، تولید تمامی میادین مشترک نفتی تا پایان برنامه پنجم توسعه به چند برابر رقم فعلی خواهد رسید و علاوه بر آن تولید میادین گازی نیز تا۲۰۰  درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اعلام اینکه میدان گازی پارس جنوبی، گلوگاه تولید گاز در کشور و به منزله پلی برای ورود ایران به بازارهای جهانی به شمار می رود، بر لزوم توسعه آن تاکید کرد و گفت: بدین منظور برنامه های توسعه فازهای این میدان تدوین و قراردادهای مربوط به آن نیز منعقد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: بنابر برنامه، تولید گاز میدان گازی پارس جنوبی تا پایان برنامه پنجم به  به روزانه ۷۷۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه دستیابی به اهداف تولید از فازهای میدان پارس جنوبی، مولود بلوغ علمی و دستیابی به خودکفایی در دانش روز صنعت نفت است، گفت: توسعه این میدان سندی بر توانمندی های صنعت نفت کشورمان به شمار می رود و از همین رو جایگاه والایی دارد.

قلعه بانی در ادامه به قرارداد توسعه پارس جنوبی توسط شرکت های داخلی که در خردادماه سال گذشته منعقد شده بود، اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد اگر این فازها به شرکت های خارجی سپرده می شد، امروز شاهد توسعه این چنینی در صنعت نفت کشورمان نبودیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از شرکت های ایرانی، در امر اجرای پروژه ها فعال شده اند؛ به طوری که پارس جنوبی که تا چندی قبل تنها پذیرای پیمانکاران خارجی بود این روزها تنها میزبان داخلی ها است و جز فاز ۱۱ همه فازها در اختیار پیمانکاران داخلی است.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۷۲۹۸ بازدید