سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

حفاری دومین حلقه چاه توصیفی فاز ۱۳ در خلیج فارس آغاز شد

عملیات حفاری دومین حلقه چاه توصیفی فاز ۱۳ پارس جنوبی با هدف مشخص شدن وضعیت عمومی این فاز در میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شده و هم اکنون در حال اجراست.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: عملیات احداث خط لوله بخش خشکی و لوله های زیرزمینی فاز ۱۳ از هفته گذشته آغاز شده و این فاز از نخستین فازهای ۳۵ ماهه است که به این مرحله از پیشرفت دست یافته است.

علیرضا ارزنده با بیان این که درمجموع در بخش خشکی باید دو میلیون قطر اینچ خط لوله احداث شود، افزود: در بخش حفاری از عمق ۱۰۰۰ متر عبور کرده است و به زودی مته حفاری به مخزن مشترک می رسد.

وی درباره آخرین وضعیت ساخت مخازن فاز ۱۳ گفت: چهار مخزن میعانات گازی آماده و در مرحله سقف گذاری است، همچنین کف چهار مخزن ال‌ پی جی آماده شده است و دیواره ریزی خواهد شد.

به گفته ارزنده، با توجه به قالب انتخاب شده، این شانس را داریم که با هفت بار بتن ریزی مخازن به سقف برسیم؛ این در حالی است که در مخازن دیگر  این دوره زمانی ۱۱ بار است.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی پیشرفت کل این پروژه را ۳۳ درصد اعلام و تصریح کرد: در بازدید اخیر وزیر نفت از پارس جنوبی، فازهای ۱۳، ۲۲ و ۲۴ به عنوان فازهای نمونه در زمینه تامین کالا معرفی شدند و تا کنون قرارداد تامین و خرید همه کالاهای مورد نیاز بسته شده است و این کالاها به تدریج وارد سایت می شوند.

ارزنده از حفاری ۳۶ حلقه چاه توسعه ای و دو حلقه چاه توصیفی در طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی خبر داد و افزود: یکی از چاه های توصیفی در مرحله مطالعات اولیه حفاری شد و چاه دوم نیز با هدف مشخص شدن وضعیت عمومی میدان، در حال حفاری است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، متغیر بودن ژئوتکنیک بستر دریا را از جمله دلایل تغییر در چارچوب برنامه حفاری و ساخت تاسیسات دریایی اعلام و تصریح کرد: متغیرهای ایجاد شده در بستر دریا که به انجام مراحل مهندسی دوباره منجر شد، نیازمند تامین کالاهایی ویژه برای استفاده در این پروژه بود و هم اکنون بخش عمده ای از آن انجام شده است.

به گزارش شانا، طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با ظرفیتی معادل دو فاز استاندارد پارس جنوبی در نزدیکی آب های مرزی ایران و قطر در میدان مشترک پارس جنوبی در حال اجراست.

هدف از توسعه این طرح، تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی تصفیه شده، ۴۰۰ تن گوگرد، ۱٫۱ میلیون تن ال پی جی و یک میلیون اتان برای استفاده در صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه صنعتی عسلویه است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۶۲۷۳ بازدید