سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

هر ۶ ماه یک فاز پارس جنوبی به مدار تولید وارد می شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که به طور قطع در سال ۹۴ همه فازهای پارس جنوبی تکمیل می شوند، افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده از مهر ماه امسال تا مهر سال ۹۴ هر شش ماه یک فاز پارس جنوبی را وارد مدار خواهیم کرد.

موسی سوری در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این که از مهر ماه امسال تا مهرماه ۹۴ هر ۶ ماه یکبار یک پالایشگاه گاز به مدار تولید کشور اضافه شود، افزود: امسال با به مدار آمدن پالایشگاه فازهای ۱۵ و۱۶ پارس جنوبی، ۳۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: سال ۹۱ با به مدار آمدن پالایشگاه های فازهای ۱۷، ۱۸ و۱۲ پارس جنوبی، ۱۰۰ میلیون متر مکعب، سال ۹۲ با  به مدار آمدن پالایشگاه فازهای ۱۳، ۲۲ و ۲۴ ، پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون مترمکعب و سال ۹۳ نیز با بهره برداری از مجموعه فازهایی که ۳۵ ماهه توسعه می یابند، ۲۰۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز گاز افزوده خواهد شد.

سوری با بیان این که در سال ۹۴ همه فازهای پارس جنوبی تکمیل می شود، افزود: سال ۱۳۹۴ نیز سال تکمیل ظرفیت های تولید پارس جنوبی و وارد مدار شدن آخرین فاز یعنی فاز ۱۱ است.

وی گفت: برای بهره برداری از فازهای ۳۵ ماهه عسلویه، باید سالانه ۱۵ میلیارد دلار طی ۴ سال متوالی تزریق شود که براساس محاسبات مهندسی که منطق ریاضی پشت سر خود دارد، عملی شدن این وعده امکان پذیر است.

وی با بیان این که وزیر نفت با پیمانکارانی که در اجرای فازهای پارس جنوبی تاخیر داشته باشند برخورد جدی خواهد کرد، تصریح کرد: برخی از کالاهای مورد نیاز را نیز توانسته ایم از برخی کشورهای اروپایی و به راحتی تهیه کنیم.

وی افزود: متاسفانه برخی از مجریان، تحریم ها را دلیل عقب ماندگی در اجرای فازها عنوان می کنند این در حالی است که تحریم ها فقط در مکانی تاثیرگذار است که مدیریت خوبی صورت نگیرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: از این پس مجریان نمی توانند برای تاخیر در اجرای فازها تحریم را بهانه کنند، زیرا توانایی متخصصان داخلی به حدی رسیده که بتوانند تحریم ها را دور بزنند.

سوری با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم هزینه های سرمایه گذاری و زمان اجرای پروژه ها کمی افزایش می یابد، اظهار داشت: اما این تحریم ها باعث شکست نمی شود زیرا در حال حاضر توسعه ساخت تجهیزات در داخل کشور به خوبی در حال انجام است.

به گفته سوری افزایش هزینه ها نیز باعث تاخیر در اجرای پروژه ها نمی شود زیرا وزیر نفت با جدیت پیگیر این مسئله هستند و برای امسال نیز تاکنون مشکلی از این نظر نبوده است.

وی افزود: عزم وزارت نفت برای توسعه پارس جنوبی جدی است اگر باور”ما می توانیم” را جدی بگیریم می توانیم توسعه ۳۵ ماهه پارس جنوبی را اجرایی کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۱۳۴۴ بازدید