سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مصرف سی ان جی کشور در نیمه نخست امسال ۳۰ درصد رشد داشته است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: با وجود افزایش ۲۵ درصدی قیمت سی ان جی، رشد مصرف این فرآورده در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

جلیل سالاری در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به جذابیت اقتصادی مصرف سی ان جی در مقایسه با فرآورده هایی همانند بنزین گفت: با توسعه صنعت سی ان جی در سال های اخیر از سوی مجموعه وزارت نفت، ظرفیت توزیع و عرضه روزانه ۳۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی فشرده شده در جایگاه های سی ان جی وجود دارد که هم اکنون تنها حدود ۱۸ میلیون مترمکعب آن مورد مصرف قرار می گیرد.

وی با اشاره به این که ظرفیت لازم برای توسعه صنعت سی ان جی و افزایش سهم آن در سبد سوخت کشور ایجاد شده است، افزود:  رساندن سی‌ان‌جی به سهم واقعی در سبد سوخت کشور، نیازمند توسعه در تبدیل و تولید خودروهای دوگانه سوز است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به لزوم توسعه تولید خودروهای گازسوز تاکید کرد: به موازات ظرفیتی که در عرضه سی ان جی در کشور ایجاد شده است، بحث تبدیل و تولید کارگاهی و کارخانه ای خودروها نیز باید مدنظر قرار گیرد تا ضمن استفاده از ظرفیت خالی موجود، سهم گاز طبیعی فشرده شده در سبد سوخت کشور افزایش یابد.

سالاری با اشاره به لزوم توسعه صنعت سی ان جی به منظور صادرات دیگر فرآورده ها افزود: در سال ۸۵ مصرف سی ان جی روزانه حدود ۱٫۴ میلیون مترمکعب بود که با برنامه ریزی های لازم، این ظرفیت در سال جاری به روزانه ۱۷ میلیون مترمکعب رسیده که نشان دهنده رشد بیش از ۱۰ برابری مصرف این فرآورده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش با تاکید بر رشد سالیانه ۳۵۰ درصدی توسعه جایگاه های سی ان جی در وزارت نفت گفت: در سال ۸۳ حدود ۶۳ جایگاه عرضه گاز طبیعی در کشور وجود داشت که این رقم هم اکنون به بیش از ۱۷۷۰ باب رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با برنامه ریزی ها و کسب مجوزهای لازم امکان افزایش تعداد جایگاه های سی ان جی تا ۲۵۰۰ باب وجود دارد.

در شرایط کنونی سهمیه بندی سی ان جی ضرورتی ندارد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره موضوع سهمیه بندی گاز طبیعی برای عرضه به خودروهای گازسوز گفت: هم اکنون قیمت هر مترمکعب گازطبیعی در حدود ۲۵ سنت است که این قیمت در حال نزدیک شدن به قیمت حدود ۳۵ سنتی بازار است.

وی افزود: مقایسه میان وضعیت قیمت سی ان جی با دیگر حامل های انرژی در بخش سوخت مایع نشان می دهد انحراف و قیمت گاز طبیعی از قیمت واقعی آن در مقایسه با دیگر فرآورده ها مساعدتر است و این موضوع بحث سهمیه بندی گاز سی ان جی را کم رنگ می کند.

سالاری تاکید کرد: با وجود چنین شرایطی، سهمیه بندی سی ان جی به سیاست های برنامه پنجم توسعه باز می گردد که با شفاف شدن تدریجی سیاست ها و تصیم گیری لازم در این باره در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، عرضه گاز طبیعی سهمیه بندی با ایجاد زمینه های لازم در سامانه هوشمند سوخت امکان پذیر خواهد شد.

صدور کارت هوشمند انرژی نیازمند بررسی های بیشتر است

جلیل سالاری درباره صدور کارت هوشمند انرژی گفت: این طرح ابعاد اجتماعی – فرهنگی فراوانی دارد که تصمیم گیری نهایی درباره آن به هماهنگی دستگاه های متولی مختلف نظیر ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت راه و ترابری و … در بخش خدمات رسانی نیاز دارد.

وی با اشاره به لزوم مطالعه کامل و همه جانبه این طرح تاکید کرد: انواع انرژی به مردم از روش های مختلفی عرضه می شود که تجمیع همه این روش ها از طریق یک کارت الکترونیک نیازمند معماری پیچیده و بررسی های فراوانی از جنبه های مختلف است که در صورت تصمیم گیری نهایی در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران آمادگی لازم برای ایجاد بسترهای مناسب را دارد.

به گزارش شانا، با شتاب گیری روند راه اندازی جایگاه های جدید و رساندن آن به مرز ۱۸۰۰ باب جایگاه، هم اکنون روزانه حدود ۱۸ میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده شده در جایگاه های سی ان جی به خودروهای دوگانه سوز تحویل داده می شود که این ظرفیت تا سقف ۳۴ میلیون متر مکعب در روز قابل افزایش است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۱۴۵۲ بازدید