سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید و قیمت فروش گاز در اجلاس آینده مجمع صادرکنندگان گاز بررسی می شود

مهندس رستم قاسمی با تاکید بر سهم قابل توجه ایران از منابع جهانی گاز، گفت: تولید و قیمت فروش گاز از جمله موضوع های قابل بررسی در اجلاس آینده سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز خواهد بود.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت در جمع خبرنگاران با بیان این که نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، آذر امسال در قطر برگزار می شود، افزود: قیمت، تولید و فروش گاز، از جمله محورهای قابل بررسی در این نشست است و ایران به طور جدی در آن شرکت خواهد کرد.

وی قیمت کنونی گاز صادراتی ایران را خوب ارزیابی و اعلام کرد: سهم ایران از منابع جهانی گاز بسیار قابل توجه است و با رویکرد گازی می توانیم بحث انرژی در کشور را بهتر شکل دهیم.

پیمانکاران بدون رعایت زمان بندی جریمه می شوند

این عضو کابینه دولت دهم با تاکید بر ضرورت شتاب بخشی به توسعه طرح های پارس جنوبی تاکید کرد: سه مولفه مشخص کیفیت، زمان بندی و اقتصادی کردنف از شاخص های مهم توسعه است که پیمانکاران باید آنها را رعایت کنند.

قاسمی گفت: همه قراردادهای دارای زمان بندی مشخص و جریمه های پیش بینی شده اند که در صورت تاخیر در اجرای پروژه ها به طور قطع، جریمه های تعیین شده اعمال می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت میدان گازی پارس جنوبی، نشست های ماهانه با پیمانکاران برگزار می شود.

تعیین تکلیف لایه های نفتی پارس جنوبی تا دو ماه آینده

وزیر نفت درباره آخرین وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی گفت: اجرای این پروژه ها به دلایلی، مدتی تاخیر داشت، اما تکلیف یکی از بلوک ها مشخص شد و از این هفته عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

قاسمی با تاکید بر این که تکلیف لایه ها و بلوک های بعدی این لایه نفتی در مدت دو ماه آینده تعیین می شود، افزود: بر اساس مطالعات ام دی پی انجام شده در یکی از بلوک های این لایه نفتی مشخص شد روزانه حدود ۳۵ هزار بشکه نفت از این لایه نفتی، قابل برداشت است.

وی اظهار امیدواری کرد به زودی ظرفیت دیگر بلوک های لایه های نفتی پارس جنوبی پس از حفاری توصیفی مشخص شود.

استقبال ایران از مشارکت کشورهای خارجی در اجرای پروژه های صنعت نفت

وزیر نفت در باره حضور شرکت های خارجی در اجرای پروژه های صنعت نفت گفت: دیپلماسی ما در زمینه انرژی، حفظ ارتباط با  کشورهاست و از دیگر کشورها برای سرمایه گذاری در پروژه های نفتی استقبال می کنیم، این مسئله به معنای ناتوانی ما در این صنعت نیست و امروز به جرات می توان اعلام کرد در اجرای پروژه های نفتی نیاز به خارجی ها نیست.

قاسمی از آمادگی کامل ایران برای مشارکت و سرمایه گذاری در دیگر کشورهای جهان خبرداد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۹۵۸۱ بازدید