سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

فرودگاه لاوان؛ همسنگ فرودگاه های معتبر کشور است

کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران در مناطق عملیاتی حداقل دو بار در ماه از هواپیما جهت رفت و آمد به محل کار استفاده می‌کنند که رفت و آمد بی خطر و سلامت این عزیزان همچنین ایمنی پروازها تا حد زیادی به عملکرد پرسنل و تجهیزات فرودگاهی بستگی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرودگاه منطقه لاوان و کارکنان آن با توجه به حجم بالای پروازها نقش مهمی در جابجایی کارکنان و تاثیر مستقیمی در تولید دارند.

به گفته تاجیک؛ رئیس فرودگاه منطقه لاوان، این فرودگاه در طول هفته دارای ۱۸ پرواز برنامه‌ای بوده که ترابری پرسنل شرکت نفت فلات قاره، پالایشگاه لاوان، شرکت‌های پیمانکاری و اهالی بومی جزیره لاوان را به مبادی پروازی تهران، شیراز، اصفهان و اهواز عهده‌دار است.

وی افزود: غیر از آن ‌هلیکوپترهای شرکت ساخه، نیروی دریایی و نیروی هوایی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی جهت سوخت‌گیری از فرودگاه لاوان استفاده می‌نمایند و همچنین ارائه خدمات به شرکت هلی‌کوپتری پاسکو که جابجای نفرات سکوهای بهره‌برداری را از هلی‌پرت لاوان انجام می‌دهد به عهده فرودگاه لاوان می‌باشد که با توجه به حجم بالای نفرات شاغل در سکوها این پروازها به ۲۰ مورد در هفته می‌رسد، همچنین پروازهای عبوری از جنوب لاوان نیز به منطقه پارس جنوبی و از شمال به عسلویه که بیش از ۲۰ مورد در هفته است توسط این فرودگاه انجام می‌شود.

تاجیک تصریح کرد: مدیریت، کنترل و راهبری فرودگاه لاوان توسط شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه لاوان و در بعضی امور با بهره‌گیری از شرکتهای پیمانکاری متخصص صورت می‌گیرد.

رئیس فرودگاه لاوان افزود: با توجه به مستندات موجود، میانگین مجموع پروازهای انجام شده در فرودگاه لاوان و پروازهای عبوری به بیش از پانصد مورد در ماه می‌رسدکه با بسیاری از فرودگاه‌های کشور قابل مقایسه است.

وی در پایان گفت: با توجه به حجم بالای پروازها در این فرودگاه و تلاش زیاد کارکنان آن، ولی متاسفانه امکانات و نیروی انسانی متخصص، نسبت به این آمار متناسب نیست و در این زمینه دچار محدودیت‌هایی هستیم که امیدواریم، با مساعدت مدیریت شرکت نفت فلات قاره و مسئولین منطقه لاوان در خصوص افزایش تعداد نفرات و سمت‌های فرودگاه لاوان بتوانیم خدمات مطلوب‌تری به همکاران خود ارائه کنیم.

گفتنی است، به استثنای بهرگان بقیه مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران در جزایر نیلگون خلیج فارس واقع شده‌اند و دسترسی به خشکی و ترابری از طریق جاده به این جزایر امکان‌پذیر نیست، بنابراین در این مناطق وجود فرودگاه جهت ترابری کارکنان از محل زندگی در شهرهای مختلف به محل کار از اولویت‌های کاری به حساب می‌آید. احداث فرودگاه در حوزه‌های فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران به دلیل خالی از سکنه بودن یا کم جمعیتی آنها از طرف سازمان فرودگاههای کشور توجیهی نداشته و شرکت نفت، خود با احداث فرودگاه و در اختیار داشتن پروازهای چارتر آن را را مدیریت می‌کند.

از جمله این جزایر، جزیره لاوان است که همزمان با اکتشاف نفت در دهه ۴۰ تأسیس و همراه با افزایش فعالیتهای تولید، توسعه و گسترش یافته و می‌یابد.

هم‌اکنون نیز طرح توسعه فرودگاه لاوان که شامل افزایش طول باند، ساخت مسیر تاکسی، ساخت برج مراقبت جدید، نصب روشنایی و تجهیزات فرودگاهی مطابق استاندارد کشوری، ساخت هلی‌پُرت، ساختمان برق اضطراری، ساختمان هواشناسی، ایستگاه آتش‌نشانی و … می‌باشد در دست اقدام است.

لازم به ذکر است، کار در فرودگاه منطقه لاوان قبل از طلوع آفتاب آغاز و بعد از غروب خورشید به پایان می‌رسد و در غیر این زمانها با هماهنگی قبلی با مسؤل فرودگاه امکان استفاده از فرودگاه ایجاد می‌شود

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۱۸۰۸ بازدید