سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

قرارداد مروارید خلیج فارس با هدف مطالعه جامع ذخایر نفت و گاز امضا شد

مراسم عقد قرارداد “طرح ملی مروارید خلیج فارس” و رونمایی از محصول استراتژیک “سیمان فوق سبک با فناوری نانو” امروز بعدازظهر با حضور مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، انجام شد.

به گزارش خبرنگار شانا، این قرارداد را محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و وحید حدادی اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت امضا کردند.

در طرح مدل سازی سیستم های نفتی خلیج فارس و دریای عمان (طرح مروارید خلیج فارس) از رویکرد چند رشته ای شامل، بهره گیری از آخرین روش های توسعه یافته در علوم زمین (ژئوفیزیک، پتروفیزیک، ژئوشیمی و مدل سازی) برای تشخیص فرآیندهای  بازسازی تاریخچه تدفین رسوبات در پهنه خلیج فارس و دریای عمان از زمان پالئوزوئیک تا کنون، تعیین زمان زایش، خروج و مهاجرت نفت و گاز، تعیین کمیت و کیفیت نفت و گاز تولید شده استفاده می شود.

همچمنین این روش ها در تعیین زمان انباشته شدن نفت و گاز در تله های ساختمانی و چینه ای، تعیین ترتیب زمانی وقایع زمین شناسی و تکتونیکی فعال در منطقه و رده بندی مناطق دارای پتانسیل تجمع های هیدروکربنی برای اکتشاف کاربرد دارد.

طرح مدل سازی سیستم های نفتی خلیج فارس ودریای عمان (طرح مروارید خلیج فارس) در نوع خود بی نظیر است، زیرا تاکنون در این سطح و با این وسعت، چنین مطالعه ای انجام نشده است.

این مطالعه با وسعتی برابر ۱۸۳۵۰۰ کیلومتر مربع شامل ۸۰ ساختار زمین شناسی، ۱۷ میدان و ۴۹۰ چاه نفت و گازی و در نوع خود از نظر بزرگی و مقیاس کم نظیر است.

در این طرح همه لایه های چاه ها به دقت بررسی خواهند شد تا با مدل سازی سه بعدی اطلاعات ارزشمندی مانند زمان تولید نفت، جریان پیدا کردن و مسیرهای مهاجرت به دست آید.

با اختیارداشتن چنین اطلاعات ارزشمندی می توان، نواحی ای که دارای ریسک اکتشافی کمتر و احتمال وجود منابع هیدروکربوری در آن بیشتر است، مورد شناسایی قرار داد.

با تکنیک هایی مانند مدل سازی سه بعدی می توان علاوه بر رساندن میزان ریسک شناسایی ذخایر هیدروکربوری به حداقل، از لحاظ مالی نیز صرفه جویی قابل توجهی انجام داد، زیرا با استفاده از شیوه های مرسوم اکتشاف هزینه زیادی صرف می شد و در صورت کشف نشدن منبع جدید تمام این هزینه ها به هدر می رفت.

کارفرمای این پروژه شرکت نفت فلات قاره ایران، پیمانکار آن پژوهشگاه (با مشارکت دانا ژئوفیزیک) و مشاوران آن دانشگاه AGH لهستان، شرکت شلمبرژه (WSI)، شرکت پتروسار، شرکت MoveOil فرانسه و دانشگاه اصفهان است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۲۵۴۷ بازدید