سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

وظایف حاکمیتی وزارت نفت شفاف تر می شود

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: اصلاح و بازنگری قانون تاسیس وزارت نفت به زودی مراحل نهایی را در مجلس طی کرده و به صحن علنی مجلس ارجاع می شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: وزارت نفت، پیشنهاد نهایی خود را در زمینه اصلاح و بازنگری قانون تاسیس وزارت نفت ارائه کرده است، وظایف حاکمیتی در این قانون لحاظ و ظرفیت های بسیار خوب و اختیارهایی در آن گنجانده شده که بر اساس آن، شرکت ملی نفت چابک تر شده است تا بدون هیچ مانعی به انجام ماموریت های خود بپردازد.

محسن خجسته مهر گفت: همچنین در این قانون، وظایف حاکمیتی وزارت نفت شفاف، تفکیک و مشخص شده است.

وی گفت: نهایی شدن اساسنامه شرکت ملی نفت پس از تصویب قانون تاسیس وزارت نفت، در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری ها، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز روز پنجم مهر امسال از جمع آوری امضا برای فوریتی شدن طرح قانون وزارت نفت در جلسه در مجلس خبر داده و گفته بود: کار تهیه طرح قانون تاسیس وزارت نفت در کمیسیون انرژی به پایان رسیده و با قید یک فوریت تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد.

به گفته حمیدرضا کاتوزیان، این طرح به منظور اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و از طرح های سه گانه است و پیش از این، طرح اصلاح قانون نفت در مجلس به تصویب رسیده است.

طرح قانون تاسیس وزارت نفت دومین طرح است که پس از تصویب آن در مجلس، طرح مربوط به اساسنامه شرکت ملی نفت ایران تقدیم مجلس می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تهران یادآور شد: تهیه طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران نیز در کمیسیون به پایان رسیده و تلاش ما این است در پاییز امسال این طرح به صحن مجلس تقدیم شده و به تصویب نهایی برسد.

علی ادیانی راد، رییس کمیته تدوین اساسنامه شرکت نفت کمیسیون انرژی مجلس همچنین در باره قانون تاسیس وزارت نفت گفت: در این قانون اختیاراها و وظایف وزارتخانه نفت در چارچوب نیازهای بین‌المللی صنعت نفت،‌ واقعیت های منطقه‌ای، موانع و چالش‌های پیش رو تعیین و اختیارهای لازم به وزیر نفت داده شده است تا علاوه برداشتن قدرت مانور، به نهادهای مسئول نیز پاسخگو باشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته بود: در این طرح، علاوه بر تعیین تکلیف مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی و نحوه انتخاب مدیران این شرکت‌ها، نمودار کلان تشکیلاتی وزارت نفت تعیین و درباره تصمیم‌گیری جدی، قاطع، کارآمد و متناسب با واقعیات منطقه در حوزه میدان های مشترک نفتی الزام هایی لحاظ شده است.

بر پایه این گزارش، پس از پیروزی انقلاب، دولت موقت تاسیس وزارت نفت را به شورای انقلاب پیشنهاد کرد، پس از بررسی‌های لازم در ۸ مهر ۱۳۵۸، این شورا قانون تاسیس وزارت نفت را تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ کرد.

بر اساس این قانون، شرکت‌های ملی نفت، گاز، صنایع پتروشیمی و همه شرکت‌های تابعه به‌عنوان زیرمجموعه وزارت نفت درآمدند و موظف شدند، پس از تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ها و مقررات و اتخاذ روش‌ها و سیستم‌های تشکیلاتی، همه امور خود را زیرنظر وزیر نفت انجام دهند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۳۳۴۸ بازدید