- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

تزریق منابع جدید مالی به پارس جنوبی با توافق رییس جمهوری

مهندس رستم قاسمی در سفر به عسلویه و بازدید از فازهای پارس جنوبی از تزریق منابع جدید مالی به طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی با توافق رییس جمهوری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)،  وزیر نفت روز گذشته (جمعه – ۱۵ مهر) در بازدید از فازهای در توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی  پس از بازدید از آخرین روند توسعه فاز ۱۲ این میدان ا‌ظهار کرد: با ابلاغ رییس‌جمهوری، منابع جدید مالی به پروژه‌های پارس جنوبی تزریق خواهد شد.

وی با بیان اینکه به‌زودی شاهد اوج‌گیری روند عملیات اجرایی فازهای جدید پارس جنوبی خواهیم بود، افزود: هم‌اکنون شرایط مالی پروژه‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد؛ سازماندهی قانونمند برای جذب منابع مالی مورد نیاز جهت توسعه مگا پروژه‌های پارس جنوبی، محقق شده و این مهم وضعیت روشنی پیش روی پیمانکاران و مجریان فازهای در حال ساخت قرار می دهد.

تاکید وزیر نفت بر کاهش آلاینده‌ها در سطح منطقه عسلویه

وزیر نفت بر ایجاد راه‌حل‌های اصلاح فرآیندهای تولید که منجر به کاهش آلاینده‌ها در سطح منطقه می‌شود، تاکید کرد و ادامه داد: مدیران، مشاوران، پیمانکاران و مجریان باید این اصل مهم را رعایت کنند.

تاخیر در اجرای تعهدات پذیرفتنی نیست

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی تاخیر در اجرای پروژه‌های پارس جنوبی جایز نیست، تصریح کرد: پیمانکاران پارس جنوبی به تعهدات خود طبق برنامه‌ریزی های انجام شده عمل کنند؛ تاخیر در اجرای تعهدات پذیرفتنی نیست؛ تلاش برای توسعه پارس‌جنوبی یک دغدغه همگانی است چرا که موجب تامین منافع ملت ایران اسلامی می شود.

مهندس قاسمی همچنین بر ارتقاء توان تولید کالا و تجهیزات سازندگان داخلی تاکید کرد و یادآور شد: بومی‌سازی و دستیابی به تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته بومی، مسیر روشن آینده صنعت نفت کشور است که با حضور صنعتگران توانمند ایران اسلامی طی خواهد شد.

پیشرفت فیزیکی فاز ۱۲ پارس جنوبی به مرز ۶۰ درصد رسید

در این بازدید همچنین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از پیشرفت ۵۹٫۳۷ درصدی فاز ۱۲ پارس جنوبی خبر داد و افزود: این فاز در بخش خطوط لوله با ۹۱٫۴۴ درصد بیشترین پیشرفت فیزیکی را دارد.

مهندس موسی سوری با بیان اینکه فاز ۱۲ در بخش سکو بیش از ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد: بزرگترین فاز پارس جنوبی در بخش خشکی بیش از ۴۷ درصد، در بخش حفاری بیش از ۶۲ درصد و در بخش مدیریت و طراحی بیش از ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته وی کل اعتبار مصوب برای ساخت فاز ۱۲، هفت میلیارد و ۷۴۶ میلیون دلار است که تا کنون سه میلیارد و ۶۱۲ میلیون ریال هزینه شده است و مابقی (چهار میلیون و ۱۳۴ میلیون ریال) طبق برنامه تعیین شده به پروژه تزریق خواهد شد. درمجموع روند اجرای فاز ۱۲ بسیار مطلوب بوده و این فاز در مهرماه سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

آغاز مقدمات برگزاری مناقصه توسعه لایه نفتی پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از آغاز مقدمات برگزاری مناقصه توسعه لایه نفتی پارس جنوبی خبر داد و افزود: برگزاری مناقصه توسعه این لایه برای بخش های مشترک شامل بلوک های «C» و «B» و همچنین بخش «A2» از بلوک «A» به زودی انجام می شود؛ صنعت نفت در حوزه پارس جنوبی وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

سوری با بیان اینکه اعلام برنده توسعه لایه نفتی در پایان آذرماه امسال پیش بینی شده است، یادآور شد: طبق برآوردهای حاصل از مطالعات طرح توسعه مخزن (MDP) حجم درجای نفت این لایه، ۷٫۵ میلیارد بشکه است؛ ۱۶۰ میلیون دلار از منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این پروژه از بخش داخلی تامین خواهد شد.

وزیر نفت، به همراه مدیران عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و شرکت نفت و گاز پارس روز گذشته با سفر به عسلویه از فازهای مختلف پارس جنوبی بازدید کرد.

[1] [2] [3] [4]