سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

افزایش حجم سوآپ نفت خام به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش حجم سوآپ نفت خام کشور به حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان امسال خبر داد.

احمد قلعه بانی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: سوآپ نفت، یکی از برنامه های شرکت ملی نفت ایران است و می خواهیم با قیمت مناسب و منصفانه نفت را سوآپ کنیم، همچنین در حال مذاکره برای افزایش حجم سوآپ با روش های جدید هستیم.

وی گفت: سوآپ نفت خام با میانگین روزانه ۲۵ هزار بشکه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که برای سوآپ، ظرفیت قابل توجهی در کشور وجود دارد، افزود: با روش ها و راهکارهای جدید تدوین شده، بدون تردید در ماه های آینده تقاضا برای سوآپ افزایش خواهد یافت و کشور با حفظ منافع ملی به سوآپ نفت همسایگان شمالی خود خواهد پرداخت.

به گزارش شانا، از سال گذشته سوآپ نفت ایران به دلایلی متوقف شد و پس از آن مذاکرات با چند کشور برای سوآپ نفت ادامه یافت که در نهایت موجب  از سرگیری سوآپ نفت شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تیر ماه امسال با بیان این که سوآپ نفت ایران از سر گرفته شده است، گفته بود: قراردادهای جدیدی برای سوآپ نفت ایران در حال انعقاد است.

به گفته وی، از زمان از سرگیری سوآپ (ابتدای تیر ۹۰) تا پایان مرداد، حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از پایانه نکا وارد کشور شده است؛ این رقم پس از رسیدن به حدود یک میلیون بشکه، آماده بارگیری از پایانه های صادراتی جنوب کشور خواهد شد.

مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، در این باره گفته است: سوآپ نفت، مزیت فراوانی برای کشور دارد و نفتی که از شمال کشور وارد می شود، به لحاظ مرغوبیت مزایای خوبی برای ما خواهد داشت و وزارت نفت بر این باور است که سوآپ در بخش خصوصی بهتر انجام خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران دارای مزیت های مناسبی برای سوآپ نفت خام تولیدی همسایگان شمالی است که در صورت بهره برداری مناسب از آنها می تواند منافع فراوانی به دست آورد.

ایران به دلیل دارابودن شبکه انتقال وسیع و گسترده نفت در سراسر کشورمی تواند با استفاده از سوآپ با سرمایه گذاری کمتر نسبت به گزینه های دیگر انتقال انرژی خزر، مسیرهای جدیدی برای رساندن نفت و گاز خزر به بازارهای مصرف جهان تامین کند.

کارشناسان انرژی اعتقاد دارند که بهترین مسیر برای انتقال نفت منطقه، ایران است. مسیری که از ایران می گذرد نسبت به مسیرهای عبوری از روسیه، ترکیه و چین، کوتاه تر و ارزان تر است، ضمن آن که این مسیر برای کشورهایی که قصد دارند با حداکثر ظرفیت و کم ترین قیمت به تولید و صادرات نفت بپردازند، ایده آل است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۰۲۸۵ بازدید