سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تیر تحریم های ضد ایرانی بازهم به سنگ خورد

پروپان، بوتان و میعانات پارس جنوبی با فن آوری ایرانی تصفیه می شوند/ تیر تحریم های ضد ایرانی بازهم به سنگ خورد

محققان پژوهشگاه صنعت نفت توانسته اند تکنولوژی DMC و DMC ابداع شده در این مرکز را جایگزین نمونه مشابه خارجی کنند؛و بر همین اساس پروپان،بوتان و میعانات گازی تولید شده در تمامی فازهای پارس جنوبی با تکنولوژی مرکاپتان زدایی پژوهشگاه صنعت نفت تصفیه می شوند.

منصور بزمی، رییس پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب گفت: با شروع تحریم ها، شرکت های غربی از ارائه دانش فنی تصفیه پروپان و بوتان به ایران امتناع کردند و فرصتی برای، پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شد تا دانش فنی تکنولوژی های DMD و DMC خود را برای تصفیه پروپان، بوتان و میعانات گازی پارس جنوبی، جایگزین دانش فنی رقبا کند.

وی افزود: پالایشگاه های پارس جنوبی در مجموع یک میلیون بشکه در روز تولید میعانات گازی خواهند داشت که در آینده تمام آنها با تکنولوژی DMC پژوهشگاه صنعت نفت تصفیه می شوند.

رییس پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت تاکید کرد: در دنیا شرکت های بسیار محدودی به دانش فنی تصفیه میعانات گازی دست یافته اند که از لحاظ فنی و از نظر اقتصادی دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت بهتر از دانش فنی مشابه خارجی آن است.

بزمی تصریح کرد: با بکارگیری فرآیندهای DMD و DMC در پالایشگاه های پارس جنوبی علاوه بر رساندن مشخصات محصولات LPG و میعانات گازی به استانداردهای جدید بین المللی ارزش افزوده قابل توجهی عاید کشور خواهد شد.

وی توضیح داد: میعانات گازی تولید شده در پارس جنوبی از نوع ترش هستند، فروش این میعانات، با مشکلات زیادی همراه است از این رو پژوهشگاه برای رفع این مشکل، تکنولوژی DMC را برای تصفیه میعانات گازی به کار گرفته است.

رییس پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت، افزود: پس از راه اندازی تمامی پالایشگاه های فازهای پارس جنوبی میعانات آنها بتکنولوژی DMC پژوهشگاه صنعت نفت تصفیه خواهد شد.

وی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های نصب واحدهای تصفیه DMD و DMC در پارس جنوبی گفت: پروژه فازهای ۲ ،۳،۴ ، ۵، ۹ و ۱۰ پارس جنوبی با تشکیل کنسرسیومی در حال اجرا است و این پروژه در مرحله خرید و نصب قرار دارد.

وی با بیان اینکه بزرگترین فاز پارس جنوبی در روز ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی ترش تولید می کند، گفت: حدود ۳ ماه پیش پروژه طراحی واحد DMC تحت لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت در فاز ۱۲ پارس جنوبی آغاز شده است و با استفاده از این لیسانس کل میعانات این فاز تصفیه خواهد شد.

رییس پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت، تصریح کرد: در فاز ۱۴ پارس جنوبی تکنولوژی DMC پژوهشگاه صنعت نفت برای تصفیه میعانات گازی ترش و تکنولوژی DMD برای تصفیه بوتان و پروپان استفاده شده و اکنون  طراحی این پروژه به اتمام رسیده و عملیات خرید و اجرائی آن در دست اقدام است.

وی گفت: طراحی پژوهشگاه صنعت نفت برای فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به اتمام رسیده و نصب واحد مرکاپتان زدایی فاز ۲۲ تا ۲۴ در حال انجام است.

بزمی تصریح کرد: پروژه های طراحی واحدهای مرکاپتان زدایی از میعانات گازی فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به عهده پژوهشگاه صنعت نفت است و در حال حاضر ۸۰ درصد این پروژه به اتمام رسیده و همزمان با طراحی تفصیلی، مراحل خرید نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه پروژه طراحی واحد DMC فاز ۱۳ پارس جنوبی اخیرا آغاز شده است، گفت: پژوهشگاه صنعت نفت اکنون در حال مذاکره برای شروع پروژه های تصفیه میعانات گازی فازهای ۱۳ ، ۱۵ و ۱۶ است  که با آغاز این ۳ فازدر واقع  تمام فازهای پارس جنوبی، از دانش فنی DMC پژوهشگاه صنعت نفت استفاده می کنند.

رییس پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت، اظهار کرد: طراحی و نصب واحدهای DMC و DMD یکی از بزرگترین دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت در یک دهه اخیر بوده است که استقلال و خودکفایی تکنولوژی را برای صنعت نفت به ارمغان آورده است.

بزمی با اشاره به پروژه های مرکاپتان زدایی در پتروشیمی خارگ، گفت: واحد های مرکاپتان زدایی در پتروشیمی خارگ دو سال گذشته راه اندازی شد که با ایجاد این واحدها مشکل فروش محصولات پروپان، بوتان و نفتای پتروشیمی خارگ مرتفع شده و ارزش افزوده بسیاری برای پتروشیمی خارگ ایجاد کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۳۴۲۴ بازدید