سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

بزرگترین پایانه نفتی ایران به پیشرفته ترین سیستم کنترل و مدیریت مخازن مجهز می شود

مدیر عملیات شرکت پایانه های نفتی ایران از تجهیز این پایانه به آخرین سیستم های کنترلی و مدیریت مخازن در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: با استفاده از سیستم های کنترلی می توان در لحظه از مشخصات کمی و کیفی نفت خام آگاهی پیدا کرد.

محمد کاظم نیکنام؛ مدیر عملیات شرکت پایانه های نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: هم اکنون ۷ درصد از این پروژه باقی مانده که طی چهار ماه آینده تکمیل و شرکت پایانه های نفتی ایران به آخرین سیستم های کنترلی و مدیریت مخازن تجهیز می شود که با استفاده از این سیستم می توان از مشخصات کیفی و کمی نفت در هر لحظه آگاهی پیدا کرد.

نیکنام در مورد نحوه فعالیت سیستم های کنترلی و مدیریت مخازن توضیح داد: سیستم مدیریت مخازن (TMS)، آخرین وضعیت یک مخزن را از نظر میزان نفت موجود، فشار مخزن و همچنین مشخصات کیفی نفت خام را با استفاده از دستگاه های ابزار دقیق شخص می کند.

مدیرعملیات شرکت پایانه های نفتی ایران افزود: سیستم VSM هم سیستمی است که با استفاده از آن می توان تمام ولووهای مخازن را از اتاق کنترل، مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه سیستم DCS تلفیقی از دو سیستم   VSM و TMS  است افزود: سیستم مخازن الکترونیک آخرین متدلوژی مدیریت مخازن در دنیا به شمار می رود که هم اکنون از تعداد کل مخازن پایانه های نفتی ایران تنها  ۲۵ درصد به این سیستم تجهیز نشده اند و علت آن هم این است که در زمان تجهیز پایانه های به این سیستم، این مخازن هنوز وارد مدار عملیات نشده بودند.

مدیر عملیات شرکت پایانه های نفتی ایران افزود: در واقع پروژه سیستم اندازه گیری و مدیریت مخازن به منظور تجهیز ۲۵ درصد باقیمانده مخازن جدید تعریف و عملیاتی شده است.

نیکنام در مورد مزایای استفاده از سیستم مدیریت مخازن در پایانه های نفتی ایران گفت: افزایش ایمنی، کاهش ریسک های عملیاتی (نفت ریزی و آتش سوزی)، ارتقا سیستم ها به آخرین تکنولوژی روز دنیا، راحت تر شدن کار کنترل مخازن، کاهش استرس کارکنان و بالاخره کاهش خطای انسانی از مزایای استفاده از این سیستم است.

بر اساس این گزارش، شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان یکی از شرکت های ۱۰۰ درصد دولتی و تابعه شرکت ملی نفت ایران، با هدف بهبود همه جانبه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی و ارتقای توان کیفی و کمی بارگیری و صادرات مواد نفتی کشور و با در اختیار داشتن تاسیسات صنعتی و به کارگیری نیروی انسانی متخصص خود، مسئولیت مدیریت و راهبری عملیات اجرایی پهلودهی و جداسازی نفتکش ها، دریافت، ذخیره سازی، اندازه گیری و صدور بیش از ۹۰ درصد نفت خام کشور (از طریق پایانه نفتی خارگ) صدور میعانات گازی کشور (از طریق پایانه عسلویه) و عملیات معاوضه (SWAP) نفت خام دریافتی از کشورهای حوزه دریای خزر (از طریق پایانه نفتی شمال) را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۵۴۴۵ بازدید