سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

طرح احداث پالایشگاه‌های آناهیتا و فوق سنگین خوزستان کلید می خورد

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: در صورت توافق نهایی ایران و چین، طرح احداث پالایشگاه‌های آناهیتای کرمانشاه و نفت خام فوق سنگین خوزستان تا دو ماه آینده کلید خواهد خورد.

به گزارش خبرنگار شانا، فرهاد احمدی گفت: مذاکراتی برای این منظور انجام شده است که در صورت توافق نهایی و امضای قرارداد فاینانس میان دو کشور، سه پروژه احداث پالایشگاه آناهیتای کرمانشاه و نفت خام فوق سنگین خوزستان و طرح توسعه پالایشگاه اصفهان با استفاده از خط اعتباری چین وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به پروژه های در حال احداث پالایشگاه های ستاره خلیج فارس، نفت هرمز و پارس شیراز که مطالعات اولیه آنها در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران انجام شده است، گفت: هم اکنون پیگیری فاینانس و جذب سرمایه گذار در این پروژه ها ادامه دارد.

بهره برداری از واحد هیدروژن پالایشگاه شهیدتندگویان تا پایان مهرماه

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از بهره‌برداری واحد هیدروژن طرح بهبود کیفیت پالایشگاه شهید تندگویان تهران تا آخر مهر امسال خبر داد و افزود: این طرح هم اکنون به بیش از ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است و واحد هیدروژن آن تا ۲۰ مهرماه و دو واحد تصفیه نفت سفید و تصفیه گازوییل آن تا پایان سال وارد چرخه تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اشاره به طرح های قابل افتتاح این شرکت در سال ۹۱ گفت: طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس با بیش از ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی در سال ۹۱ به بهره برداری خواهد رسید که با راه اندازی آن افزون بر ۳٫۸ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ به تولیدات سوخت کشور افزوده خواهد شد.

فرهاد احمدی تاکید کرد: با راه اندازی طرح های توسعه ای پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند (افزایش تولید بنزین از ۴٫۷ به ۱۶ میلیون لیتر)، پالایشگاه بندرعباس (افزایش تولید بنزین از ۱۰٫۴ به ۱۵٫۲)، پالایشگاه اصفهان (از ۶٫۵ به ۱۹ میلیون لیتر)، پالایشگاه آبادان (از ۸٫۶ به ۲۰ میلیون لیتر) و احداث پالایشگاه شهریار تبریز (افزایش تولید بنزین از ۳ به ۱۳ میلیون لیتر) درمجموع روزانه ۵۰ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد.

وی تصریح کرد: احداث پالایشگاه شهریار تبریز در مرحله مطالعات بنیادی است و زمان در نظر گرفته شده برای احداث آن چهار سال است.

افزون بر ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بیش از ۳۷ طرح پالایشگاهی

فرهاد احمدی با اشاره به این که افزون بر ۳۷ پروژه پالایشگاهی در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در دست اجراست، گفت: در این پروژه ها بیش از ۲۰ میلیارد دلار (۲۰۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال) سرمایه گذاری شده است.

وی تاکید کرد: ۶ طرح پالایشگاهی به ارزش ۱۵۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، ۱۴ طرح خط لوله به ارزش ۳۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، ۷ پروژه زیربنایی به ارزش یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، ۷ طرح مقاوم سازی به ارزش بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال، ۳ طرح در حوزه اسکله ها و بنادر نفتی به ارزش بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از جمله طرح های در دست اجرای شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اشاره به بهره برداری سه طرح خطوط لوله در سال ۹۰ گفت: تا پایان امسال بیش از ۳۰ طرح دیگر در این شرکت به بهره برداری خواهد رسید.

شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیش از نیم قرن سابقه، مسئولیت طراحی و اجرای پروژه های پایین دستی نفت در حوزه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران را به عهده دارد که توانسته است با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند و اجرای پروژه های مهم ملی در حوزه واحدهای پالایشی، احداث صنایع پالایشی، خطوط لوله انتقال، مخازن استراتژیک، اسکله ها و بنادر نفتی، نفش مهمی را در مجموعه مسوولیت های وزارت نفت ایفا کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۴۶۲۱ بازدید