سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

۱۴ دکل حفاری دریایی توسط بخش خصوصی ساخته می شود

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت از بررسی طرح بومی سازی ساخت دکل های حفاری دریایی (جک آپ) در کارگروه نفت و برنامه ریزی برای ساخت ۱۴ دکل حفاری دریایی از سوی بخش خصوصی خبر داد.

محسن خجسته مهر در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: با توجه به توسعه فعالیت های صنعت نفت در بخش بالادستی و نیاز به تامین دکل های حفاری (در بخش دریا و خشکی)، در زمینه ساخت دکل های حفاری خشکی، توانمندی لازم در کشور وجود دارد و به دنبال آن هستیم تا ساخت دکل های دریایی را نیز بومی کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت از بررسی طرح بومی سازی ساخت دکل های حفاری دریایی (جک آپ) در کارگروه نفت خبر داد و گفت: این طرح با هدف فراهم آوردن زمینه مناسب برای فعالیت شرکت های داخلی و پیمانکاران فعال در بخش بالادستی در حال بررسی است.

ساخت ۱۴ دکل حفاری دریایی از سوی بخش خصوصی

خجسته مهر با اعلام این که برای ساخت ۱۴ دکل حفاری دریایی با سرمایه گذاری دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برنامه ریزی شده است، افزود: ساخت این دکل ها از سوی بخش خصوصی در قالب کنسرسیوم یا شرکتی انجام خواهد شد و وزارت نفت همکاری لازم را در این زمینه با آنها خواهد داشت.

این مقام مسئول از تشکیل جلسه های هماهنگی میان وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت برای ساخت دکل های دریایی خبر داد و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت، وظیفه همگرایی و تایید دانش فنی ساخت دکل های دریایی و وزارت نفت، وظیفه نظارت بر ساخت این دکل ها را به عهده دارد.

وی تصریح کرد: وزارت نفت در چارچوب قانون، حمایت های مالی لازم را از بخش خصوصی از جمله معرفی متقاضیان ساخت و خرید این دکل ها به صندوق توسعه ملی انجام می دهد.

۹ شرکت متقاضی ساخت دکل دریایی

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت در باره شرکت های متقاضی برای ساخت دکل های دریایی حفاری گفت: حدود ۹ شرکت برای ساخت دکل های دریایی اعلام آمادگی کرده اند و تا کنون جلسه های مختلفی با این شرکت ها برگزار و سهم آنها در زمینه ساخت دکل مشخص شده است.

خجسته مهر با یادآوری این که تا کنون تجربه ساخت دکل های دریایی در کشور وجود نداشته است، اظهار کرد: تحقق این مهم، علاوه بر خودکفایی کشور برای تامین دکل ها از داخل، خنثی کردن تحریم ها، جلوگیری از خروج ارز، کاهش هزینه ها، ایجاد اشتغال پایدار و حضور پیمانکاران داخلی در عرصه های مختلف صنعت نفت را به همراه خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۰۲۴,۱۷۰ بازدید