سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

افزایش ۵۹ درصدی صادرات میعانات گازی از پارس جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از افزایش ۵۹ درصدی صادرات میعانات گازی از منطقه ویژه پارس در شهریور ماه امسال خبر داد و افزود: در مدت یاد شده ۷۲۰ هزار و ۶۷۰ تن میعانات گازی به ارزش ۷۶۶ میلیون دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سید پیروز موسوی امروز در نشست روز گذشته (۱۰ مهر) مدیران سازمان منطقه ویژه پارس گفت: شهریور امسال دو میلیون و ۶۳۹ هزار تن کالا از طریق منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به خارج از کشور صادر شده است.

موسوی همچنین از افزایش ۶۰ درصدی صادرات کالا از این منطقه خبر داد و یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود ارزش این میزان کالا یک میلیارد و ۵۳۸ میلیون دلار بوده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش ۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان این که این میزان کالاها شامل پلی‌اتیلن سبک و سنگین، میعانات گازی، گازهای پروپان، بوتان، بنزن و پارازایلین بوده است، ادامه داد: عمده این کالاها به کشورهای چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هند، اندونزی، هلند، بلژیک، اسپانیا، ترکیه، رومانی، تایوان، تایلند، مالزی، ویتنام و افغانستان صادر شده است.

موسوی گفت: از میزان کالای صادر شده، بیش از یک میلیون و ۹۱۸ هزارو ۶۲۶ تن کالا غیرنفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش ۷۷۱ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۱۳۳ دلار است که این میزان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۱۱۶ درصد و به لحاظ ارزش ۶۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در باره واردات انجام شده در این منطقه نیز گفت: شهریور ماه امسال، ۹۷ هزار و ۷۹۸ تن کالا به ارزش بیش از ۷۶۲ میلیون و ۱۰۹ هزار دلار از طریق منطقه ویژه وارد کشور شده است؛ این میزان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۱۸۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

موسوی با بیان این که شهریور ماه امسال، ۹۴ تن کالا به ارزش ۳۶۰ هزار دلار ترانزیت خارجی در منطقه ویژه انجام شده است، افزود: همچنین در مدت یاد شده، ۱۱۹ هزار و ۴۴۴ تن کالا به ارزش ۱۲۴ میلیون دلار تحت رویه کاپوتاژ از طریق منطقه ویژه پارس به داخل کشور حمل شده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۶:۵۴۳۷۲ بازدید