سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

۲۰۰ میلیون دلار اعتبار جدید به پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اختصاص یافت

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش از تامین ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار مالی جدید برای ادامه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از سوی شرکت نیکو (نفتیران اینتر ترید) خبر داد.

علیرضا ضیغمی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: به دستور وزیر نفت این منابع از سوی شرکت نیکو (نفتیران اینتر ترید) تامین شده است که شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران آن را در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار خواهد داد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون حدود ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم با تامین اعتبار انجام شده از سوی نیکو، عملیات اجرایی پروژه از پیشرفت مطلوبی برخوردار شود.

ضیغمی با تاکید بر این که بخش مهمی از نقدینگی پروژه تامین شده است، افزود: این پروژه همچنین به ۱٫۵ میلیارد دلار تسهیلات دیگر نیاز دارد که به دنبال تامین آن از منابع داخلی هستیم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش پیش تر درباره روند تامین منابع مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به خبرنگار شانا گفته بود: برای ساخت پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس حدود سه میلیارد دلار سرمایه نیاز است که تا کنون نیمی از این رقم تامین شده است و بقیه آن نیز تامین می شود.

به گفته ضیغمی، شرکت نیکو قرار است حدود ۸۰۰ میلیون دلار برای ساخت پالایشگاه ستاره اختصاص دهد؛ این شرکت قسط اول خود را سال گذشته به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار و قسط دوم خود را امسال نیز به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با بیان این که از محل حساب ذخیره ارزی ۲۹۰ میلیون یورو در قالب وام از سوی شرکت پالایش ستاره خلیج فارس دریافت شده است، افزوده بود: شرکت نیکو (نفتیران اینتر ترید) ۴۰۰ میلیون دلار باقی مانده را نیز به صورت اقساط پرداخت می کند.

به گزارش شانا، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گازمایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه کنونی بندرعباس در حال ساخت است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۵۵ میلیون لیتر فرآورده های اصلی موردنیاز کشور را می تواند تامین کند که ۳۶ میلیون لیتر از این میزان بنزین و ۱۴ میلیون لیتر نفت گاز است.

پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی در روز برای جلوگیری از واردات بنزین و فرآورده های نفتی، افزایش تولید بنزین و محصولات مطابق با استانداردهای کیفی اروپا، همچنین ساخت پالایشگاهی با توجه به الزام های زیست محیطی، از مهم ترین اهداف ساخت چنین پالایشگاهی با این ظرفیت است.

۴۰ درصد سهام شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش، ۳۵ درصد (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و ۱۰ درصد صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و ۱۵ درصد شرکت اندونزیایی SPC است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۶۱,۵۵۷ بازدید