سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

جمع‌آوری لجن‌های نفتی، نخستین گام در مسیر تحقق پروژه جزیره سبز سیری

پروژه جزیره سبز(Green Island) یکی از پروژه‌های مهم شرکت نفت فلات قاره ایران در راستای نیل به توسعه پایدار است که برای اولین بار طی توافقنامه مشترک بین این شرکت و پژوهشگاه صنعت نفت در منطقه عملیاتی سیری به مرحله اجرا در می‌آید و در مرحله اول این پروژه، حدود چهار هزار تن توده لجن‌های نفتی پراکنده جمع آوری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در نخستین گام طرح جمع‌آوری لجن‌های نفتی و پاکسازی محل آنها به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی بارز منطقه و با هدف رفع آلودگی زیست محیطی توسط پژوهشگاه صنعت نفت آغاز شد.

در این مرحله از پروژه، حدود چهار هزار تن توده لجن‌های نفتی پراکنده، جمع‌آوری و بخش‌های قابل بازیافت پس از جداسازی در محل مشخصی انباشته می‌شوند. در مرحله دوم خاک های آلوده به جا مانده در زیر توده‌های لجن به همراه بخش هایی از لجن که با خاک مخلوط شده در سایت دیگری که در مجاورت سایت اصلی طراحی شده است با روش زیستی (میکروبی وگیاهی) پاکسازی و پس از تجزیه زیستی ترکیبات هیدروکربنی خاک به طبیعت بازگردانده می‌شود.

از مهمترین مزیت این طرح بکارگیری روش اجرایی بر پایه فرآیندهای طبیعی و بیولوژیک است که امکان ایجاد آلودگی ثانویه در آن نیز وجود ندارد و خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت دانش و پشتوانه فنی و علمی لازم چه در بخش بیولوژیک و چه گیاه پالایی را داشته و اجرای پروژه مذکور به عنوان اولین نمونه در سطح صنعت نفت ایران می‌تواند به عنوان یک پروژه الگو در موارد مشابه راهگشای سایر بخش‌های صنعتی کشور در زمینه مدیریت خاک‌های آلوده به مواد هیدروکربنی باشد.

همچنین نمونه‌برداری از نقاط مختلف سایت آلوده، ارزیابی نوع و میزان آلودگی، طراحی فرآیند پاکسازی، جمع‌آوری لجن‌های انباشته شده، دپوی آنها و آماده‌سازی سایت، اجرای عملیات پاکسازی بیولوژیکی و کنترل پیوسته فاکتورهای موثر بر پاکسازی، تکمیل عملیات با کشت گیاه و تحویل سایت از مراحل عملیات پاکسازی زیستی خاک های آلوده است.

همزمان با اجرای این پروژه زیست محیطی، راهکارها و سناریوهای مختلفی جهت بازیافت نفت از لجن های نفتی مورد مطالعه قرارگرفته است که پس از انتخاب بهترین گزینه از نظر فنی، اقتصادی و زیست محیطی، عملیات بازیافت نفت و انتقال نفت حاصله از فرآیند نیز آغازخواهد شد.

گفتنی است کیوان شیخی و امین احمدی گیوی به عنوان نمایندگان منطقه در پروژه جزیره سبز سیری بر فعالیت‌های اجرایی پژوهشگاه صنعت نفت نظارت دارند

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۰۴۵۸ بازدید