سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

انتقال ۴٫۵ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه، نخجوان و ارمنستان از ایران

مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز گفت: در شش ماه نخست امسال سهم انتقال گاز به کشورهای ترکیه، ارمنستان، نخجوان، چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب بوده است.

یدالله بایبوردی در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه در نیمه نخست امسال در مجموع بیش از ۱۰میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از این منطقه عملیاتی به نقاط مصرف (داخل و خارج از کشور) انتقال داده شده است، افزود: آمادگی این را داریم تا برای انتقال گاز به مبادی مصرف داخل و صادرات مطمئن به کشورهای طرف قرارداد، ۲۵ میلیارد مترمکعب گاز را تا پایان امسال از این منطقه به نقاط مصرف منتقل کنیم.

وی اظهار کرد: منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران گاز ارسالی از مبادی تولید را با بهره گیری از سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط لوله، تاسیسات تقویت فشار گاز و شش مرکز بهره برداری(یارد) به استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بخشی از استان های زنجان، کردستان و گیلان منتقل می کند.

بایبوردی تصریح کرد: مجموعه عملیات انتقال گاز منطقه ۸ به وسیله سه خط لوله اول آذربایجان (۳۰ اینچ با نقطه شروع آستارا) و ظرفیت ۲۰ میلیون مترمکعب، دوم آذربایجان (۴۸ اینچ در منطقه سه عملیات) با ظرفیت ۶۰ میلیون متر مکعب و سوم آذربایجان که نقطه شروع آن تکاب با ظرفیت ۵۰ میلیون متر مکعب در روز انجام می شود.

مدیر منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران با تاکید بر انتقال ایمن و پایدار گاز در شبکه تصریح کرد: سال گذشته علاوه بر تامین مصارف داخلی، صادرات گاز از این منطقه نیز به نحو مطلوب انجام شد و رفم هشت میلیارد مترمکعب صادرات گاز به ترکیه در کارنامه این شرکت به ثبت رسید.

وی درباره حجم گاز صادر شده از منطقه ۸ به کشورهای ترکیه، ارمنستان و نخجوان در شش ماه نخست امسال نیز گفت: در این بازه زمانی، حجم صادرات گاز به ترکیه به چهار میلیارد و ۱۹۵ میلیون مترمکعب، حجم گاز صادر شده به ارمنستان به ۲۲۱ میلیون متر مکعب و حجم گاز صادراتی به نخجوان نیز به ۱۱۵ میلیارد و ۷۸۴ میلیون متر مکعب رسید.

بایبوردی با بیان این که کشور آذربایجان نیز یکی دیگر از طرف های قراردادی ایران است، گفت: طبق قرداد سوآپ، ایران در مرز آستارا وارد کننده گاز از این کشور است و آن را با دریافت حق ترانزیت از مرز آستارا به جمهوری نخجوان تحویل می دهد.

مدیر منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران، حجم گاز وارداتی از جمهوری آذربایجان را در شش ماه نخست امسال ۱۴۳ میلیون و ۲۴۵ هزار متر مکعب اعلام کرد.

وی گفت: منطقه ۸ شرکت انتقال گاز به عنوان دروازه صادرات گاز ایران با راهبری شرکت انتقال گاز ایران تلاش می کند فرآیند جا به جایی گاز به مبادی مصرف داخلی و خارجی را به نحو مطلوب انجام دهد؛ از این رو بازرسی های فنی سالانه در قالب نشت یابی، پیگ رانی هوشمند، پیگ رانی تمیز کننده، تعویض پوشش و تعمیر خطوط لوله،از جمله موارد مهمی است که به آن توجه خاص می شود.

بایبوردی با توجه به اهمیت صادارت بدون وقفه گاز علاوه بر تامین مصارف داخلی تاکید کرد: همه تلاش های مجموعه کارکنان منطقه ۸ به انتقال بدون وقفه و پایدار گاز معطوف شده است؛ از این رو علاوه بر پایش های داخلی،با شرکت بوتاش ترکیه نیز نشست های مشترکی برگزاز می کند و مسائل مربوط به صادرات گاز ایران به این کشور، از مرز بازرگان به بحث و بررسی گذاشته می شود.

وی انتقال گاز به استان های سردسیر کشور را از دیگر ویژگی های منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران برشمرد و گفت: سهم این منطقه از نظر بهره گیری ازخطوط لوله در میان مناطق دهگانه شرکت انتقال گاز ایران، ۱۲ درصد و سهم مراکز بهره برداری (یارد) آن ۱۷ درصد و از نظر تاسیسات تقویت فشار گاز نیز  ۱۳٫۵ درصد است.

مدیر منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران، نشست اخیر شرکت بوتاش با مدیران این منطقه عملیاتی را درخواست این شرکت برای دریافت لوله خم کن خواند و گفت: کارکنان منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران در هر لحظه و در صورت درخواست، آماده کمک رسانی در مسائل فنی و عمیاتی هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۶۳۱۹ بازدید