سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

رونمایی از ۴ کاتالیست بومی‌شده صنعت پتروشیمی

با حضور مهندس رستم قاسمی وزیر نفت، چهار کاتالیست پرکاربرد صنعت پتروشیمی که جزء کاتالیست‌ها تحریمی بوده و توسط متخصصان داخلی بومی شدند، رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، صبح دیروز (پنج‌شنبه – ۷ مهر) وزیر نفت به همراه دکتر مقدم معاون پژوهش و فن‌آوری وزارت نفت و مهندس بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با حضور در جمع مذیران و متخصصان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، ضمن بازدید از آخرین دستاوردهای این شرکت، چهار کاتالیست بومی شده رارونمایی کردند.

کاتالیست هیدروژن زدایی پارافین‌های سبک و سنگین

نخستین کاتالیست، کاتالیست هیدروژن زدایی پارافین‌های سبک و سنگین است که کار تولید داخلی آن از سال ۱۳۸۷ آغاز شد و در سال ۱۳۸۹ با طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی پایلوت به پایان رسید. برای تست این کاتالیست ۱۵ کیلوگرم از آن در مقیاس پایلوت تولید و از آن در راکتور هیدروژن زدایی واحد MTBE بندر امام استفاده شد است و امکان استفاده از آن با تغییرات جزئی در واحدهای LAB ، کراکینک کاتالیستی و ریفورمیت امکان‌پذیر است.

ضمن این که پیش‌بینی شده در دو واحد PDH پتروشیمی سلمان در بندرامام و مهرپتروکیمیا در عسلویه نیز مورد استفاده قرار گیرد. این واحدها که تا سه سال آینده راه‌اندازی می شوند، پروپیلن را از پروپان به روش اکسی دهیدروژناسیون تولید می‌کنند.

صرفه‌جویی ۳ میلیون دلاری با تولید کاتالیست اسید استیک

کاتالیست دیگر مربوط به تولید اسید استیک است که البته در شرایط کنونی در زمره مواد تحریمی نیز قرار دارد. هم اکنون این کاتالیست در پتروشیمی فن‌آوران با موفقیت تست شده است و نتیجه آزمایش نیز نشان می‌دهد که کیفیت و استاندارد کاتالیست تولید اسید استیک پژوهش و فناوری با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند.

تاکنون هرسال تا ۱۴ میلیون دلار برای خرید و مصرف این کاتالست در کشور هزینه می‌شد اما با ساخت داخل آن و در صورت تامین همه نیازهای کشور به این کاتالیست، سالانه تا ۳ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به بار می‌نشیند. لاین واحد اکنون در پتروشیمی اراک وجود دارد و در آینده هم پتروشیمی سبزوار احداث خواهد شد.

تداوم تولید پلی اتیلن جم با تولید کاتالیست واحد اسفریلین در کشور

پروژه جایگزینی کاتالیست مورد نیاز واحد اسفریلین پتروشیمی جم، با کاتالیست‌های تحریم شده نیز در بازه زمانی ۴۵ روزه، از دیگر اقدام های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای دستیابی به دانش فنی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی بوده است.

کاتالیست ABC برای نخستین بار در واحد صنعتی ۳۰۰ هزار تنی پلی‌اتیلن پتروشیمی جم و با همکاری واحد پژوهش این مجتمع تست و ضمن تداوم تولید پلی اتیلن در پتروشیمی جم از رکود تولید این محصول به دلیل تحریم کاتالیست‌ها جلوگیری شد. متخصصان شرکت پژوهش و فناوری ضمن تست این کاتالیست، به دانش های نوین تری در جایگزینی این کاتالیست ها دست یافته اند که به زودی معرفی خواهد شد

افزایش ۱۰ درصدی تولید در واحدهای پلی الفینی با کاتالیست SAC

کاتالیست SAC-IR 510 (ایران سوپر اکتیو کاتالیست) یا   SAC محصول دیگری است که برای نخستین بار در کشور در مقیاس صنعتی ساخته و در واحد پلی‌اتیلن سنگین پتروشیمی مارون با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال تولید آزمایشی شد.با تولید این کاتالیست، علاوه بر قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، نزدیک به ۳۵ میلیون دلار در سال نیز صرفه جویی ارزی می‌شود.

واحدهای خط اتیلن غرب مانند پتروشیمی‌های کرمانشاه، ممسنی، دهدشت، چهارمحال و بختیاری و طرح‌های جدید مرکز و شرق مانند داراب، بافق، فردوس، زاهدان و بیرجند نیز، امکان استفاده از این کاتالیست را دارند.  این کاتالیست به دلیل داشتن فعالیت و دانسیته توده پلیمر مناسب، امکان افزایش تولید بیش از ۱۰ درصد ظرفیت واحدهای پلی‌الفینی را فراهم می‌کند.

در آینده نزدیک نسل جدید این کاتالیست که از نظر خواص پلیمر نهایی بهبود قابل ملاحظه‌ای دارد به صنعت پتروشیمی معرفی خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۵۷۶۴۴ بازدید