سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

نفتی هایی که بازنشستگی را در بهشت جشن گرفتند

نفتی هایی که بازنشستگی را در بهشت جشن گرفتند/روایتی از جنگ تحمیلی از زبان موسی سوری

حماسه پرشور دفاع مقدس کوه یخی را می ماند که بخش عمده آن از نظرها پنهان، و راز آن تا سالهادر سینه ها نهفته است ؛رازهایی که با وجود سپری شدن ۲۳ سال از پایان جنگ هنوز نا گفته های بسیار دارد،موسی سوری که اکنون سکان هدایت شرکت نفت و گاز پارس را در دست دارد برایمان از روزهای حماسه و جهاد می گوید….

موسی سوری؛ از آن دسته نفتی هایی است که هم در صحنه های نظامی و هم در جهاد فرهنگی در سالهای  دفاع مقدس نقش آفرین بوده است، او این روزها مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس است،شرکتی که به اعتقاد غالب تصمیم گیران و تدبیرپردازان اقتصاد ایران ،جبهه اصلی و آوردگاه سرنوشت ساز جهاداقتصادی است، سنگر  جهاد در پارس جنوبی امروز سنگری از جنس توسعه فازهای باقی مانده است ، به مناسبت سی و دومین سالگشت دفاع مقدس،با موسی سوری به گفت و گو نشستیم تا قسمتی از لایه های پنهان جنگ را روایت و از رازهای ناگفته اش برایمان بگوید؛

آنچه در پی می آید حاصل  گفت و گوی خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با موسی سوری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس است.

سوری بر این باور است که به طور کلی دوران دفاع مقدس دوره خاصی را در صنعت نفت ایران رقم می زند که با انقلاب پیوند نزدیکی دارد .

به اعتقاد وی تهاجم نظامی عراق که علیه ایران صورت گرفت در حقیقت بخشی از یک استراتژی بزرگ با عنوان خاورمیانه بزرگ است زیرا بعد از سرنگونی نظام وابسته پهلوی و ایجاد یک حکومت مستقل در منطقه، مخاطراتی برای کشورهای سلطه گر ایجاد شد که تصمیم گرفتند به هیچ عنوان نگذارند نهال نو پای انقلاب اسلامی ایران یک حکومت مستقل و مقتدر بشود بنابراین راه کارهای مختلفی برای تسلیم شدن و مهار این نظام نو پا به کار گرفتند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس، بر این باور است که بعد از انقلاب به نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، از جناح های مختلف برای از بین بردن نظام جدید، حرکات مختلف صورت گرفت.

وی می گوید: از اوایل سال ۵۹ در کشور درگیری هایی با گروهک خلق عرب در خرمشهر داشتیم که از ناحیه کشورهای عرب منطقه به ویژه عراق حمایت می شد و درمجموعه مسائلی که با خلق عرب اتفاق افتاد بسیاری از افراد سپاهی و انقلابی شهید شدند.

سوری معتقد است ،هدف همه این اتفاقات که بعد از ان جنگ نیز رخ داد تسلیم انقلاب نو پای ایران که منافع کشورهای سلطه گر را به خطر می انداخت بود.

وی در مورد روزهای اول جنگ می گوید: کشور عراق با هماهنگی کشورهای غربی و عربی با آمادگی قبلی و استحکامات نظامی ساخته شده، در شرایط  سیاسی کشور در سال های ۵۸ و ۵۹، که کسی به فکر حمله عراق نبود، ارتش این کشور، با ۵ لشکر زرهی به مردم بی دفاع خرمشهر صبح ۳۱ شهریور ماه حمله می کند از زمین و آسمان بر روی مردم بی دفاع گلوله وبمب ریخته می شد و مردم وحشت زده بودند.

 

وی ادامه می دهد: در مقابل این ۵ لشکر زرهی عراق، که بر اساس اسناد منتشر شده تعداد انها به ۸۰هزار نفر می رسید، در خرمشهر فقط ۴ هزار و ۵۰۰ نفر دفاع کردند که یک هزار و پانصد نفر این تعداد را پادگان دژ خرمشهر، حدود ۳۰۰ نفر را سپاه و بسیج، حدود ۸۰۰ نفر تکاور اعزامی از تهران و مابقی را مردم تشکیل می دادند ، مردمی که هیچ دوره آموزشی را پشت سر نگذاشته بودند بی سلاح و با دستان خالی با عشق به اسلام و دفاع از انقلاب و ارزش های ملی خود ایستادند و دشمن را با وجود آن همه تجهیزات نظامی ۳۴ روز در خرمشهر زمین گیر کردند.

سوری می افزاید: کشور عراق با حمله به کشور ایران، ۳ نقطه از خاک کشور ، منطقه خارگ، پالایشگاه آبادان و بندر خرمشهر را آماج حملات خود قرار داد .

وی می گوید : زمانی که به پالایشگاه آبادان حمله شد بلافاصله یک ستادی با عنوان ستاد ضربت تشکیل شد و از روز اول مهر سال ۵۹ پالایشگاه آبادان مورد اصابت  آتش دشمن قرار گرفت و در تاریخ ۳۱/۶/۵۹ جنگ تمام عیار شروع شد، انبار شیمیایی پالایشگاه آتش گرفت و انفجار عظیمی بوقوع پیوست و مواد شیمیائی منفجره پس از پریدن به هوا روی سر افراد ریخته می شد و اولین شهید صنعت نفت ایران مرحوم علیرضائی تقدیم انقلاب شد.

سوری می افزاید: فضای بین عراق و پالایشگاه آبادان در طولانی ترین فاصله ۲۵۰ تا ۳۰۰ متر بود  تک تیر اندازهای دشمن با گلوله و توپ، خکسه خمسه سایر ادوات جنگی پالایشگاه را می زدند این حملات روزهای بعد ادامه داشت ؛ لذا بطور خودجوش ستادی تشکیل شد و فرماندار وقت در ۲/۷/۵۹ حکم تهیه طرح های ایمنی جلوگیری از آتش سوزی و انفجار و جلوگیری از گسترش آتش سوزیها را دادند . و این اولین حکمی بود که از فرمانداری آبادان به کارمندان صنعت نفت در جهت حفظ پالایشگاه و اداره کالاها صادر شده بود . اهم وظایف  این ستاد تخلیه پالایشگاه از مواد و فرآورده ها ، و حفظ لوله های فرآورده در کریدورها بود و به همین منظور برای  حفظ خطوط لوله در مقاطع ۱۰۰ متری توسط کارکنان بر روی این خطوط لوله با کامیون خاک ریخته می شد تا ارتباط کریدور قطع شود و این کار  از گسترش آتش سوزی ها جلوگیری می کرد.

او می گوید: افراد روزهای اول حتی گلوله ها را نمی شناختند و کسی تجربه جنگ را نداشت و تصور آن وضعیت را نمی کردند . گلوله ای که می رسید چند نفر از کارکنان و کمک کنندگان مثل برگ درخت فرو می ریختند.

آبادان بزرگترین پالایشگاه جهان تا ۳۱ /۶/۱۳۵۹

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس یادآور می شود: پالایشگاه آبادان در روز جنگ با تولید ۶۳۰ هزار لیتر بنزین و فرآورده در روز،بزرگترین پالایشگاه دنیا در آن زمان محسوب می شد و مقام دوم را پالایشگاه تکزاس با ۵۴۵ هزار بشکه داشت.

وی توضیح می دهد: بزرگترین پالایشگاه دنیا (آبادان)در جنگ جهانی دوم مورد اصابت قرار نمی گیرد و افزایش ظرفیت دارد ، اما با تهاجم عراق، مخازن آن که هر کدام یک بمب بالقوه بودند مورد تهاجم قرار گرفت و با از کار انداختن پالایشگاه آبادان سوخت ملی کشور به بیش از ۵۵ درصد کاهش یافت و هدف دشمن مختل کردن سوخت ملی و ایجاد نارضایتی در مردم ایران و شورش داخلی بود.

سوری ادامه می دهد: دشمن با استفاده از اهرم دیگر یعنی با حمله به خارگ قصد داشت صادرات ایران را مختل کند به همین منظورساعت ۱۴٫۳۰ روز دوم مهرماه مخزن ۱۱۰ خارگ مورد اصابت قرار می گیرد .

مدیر عامل نفت و گاز پارس معتقد است: دشمن پالایشگاه آبادان منبع تامین سوخت داخلی، خارگ محل صادرات نفت و بند ر خرمشهر ، بزرگترین بندر تجاری ایران که جز ۳ بندر بزرگ اقتصادی خاورمیانه  بود را مورد تهاجم قرار داد تا قطب صنعت نفت را اشغال کند.

وی بر این باور است که دشمن با تحلیل های کارشناسان اقتصاد دانان و نظامی و نفتی دریافته بود که برای تسلیم کشور ایران باید به این سه نقطه خارگ، خرمشهر و پالایشگاه آبادان  فشار وارد کند و همه اهرم عراق بر رو ی اقتصاد نفتی ایران و از سوی دیگر تمرکز حمله به سمت خوزستان و چاه های نفتی بود.

سوری یاد اور می شود: صدام در ابتدا رویایی ۳ روزه، سپس ۷ روزه را برای فتح خوزستان را در سر می پروراند که با مجاهدت و مقاومت دلیرانه مردم سرزمین خوزستان هیچ وقت رویای شوم صدام محقق نشد.

به اعتقاد وی دفاع غیرتمندانه ، شجاعت، مقاومت و فداکاری مبتنی بر غیرت ملی و دینی مردم ایران بود که باعث شددشمنی که برای فتح ۳ روزه یک شهر بی دفاع اقدام کرده بود در باتلاق خرمشهر فرو رود و نطفه های شکست صدام در مقابل خرمشهر در روزهای نخستین جنگ بسته شود.

سوری بر این باور است که  اگر دشمن   موفق می شد صادرات را از خارگ، تجارت را از خرمشهر و تولید را از پالایشگاه ابادان بگیرد  به طور یقین می توانست در کشور فشار ایجاد کند ولی با  مقاومت حماسی و غیرتمندانه مجموعه مردم ،دشمن ناکام کرد.

این جانباز دفاع مقدس خاطر نشان می کند: در دوران دفاع مقدس، سنگین ترین بمباران و تهاجم های دشمن بیشتر متوجه دو نهاد ارتش و نیروهای مسلح که خط مقدم نبرد بودند و دیگری صنعت نفت ایران است و این دو نهاد در دوران دفاع مقدس ویژگی های مشترک زیادی دارند.

ایران بزرگ است ولی جایی برای عقب نشینی نیروی خودی ندارد

سوری به نقش کارکنان صنعت نفت در دوران دفاع مقدس اشاره می کند و می گوید: کارکنان صنعت نفت در دوران دفاع مقدس در گستره وسیع نقش داشتند که می توان به تشکیل ستاد فرماندهی سپاه آبادان توسط فارغ التحصیلان دانشگاه نفت ، ستاد ضربت در پالایشگاه آبادان و فرماندار آبادان که از افراد صنعت نفت بودند اشاره کرد.

وی می افزاید: شورای فرماندهی سپاه آبادان از افراد دانشکده نفت تشکیل شده بود که از جمله آنها می توان به علی اصغر رضایی که اکنون نماینده مجلس و رکن الدین جوادی اشاره کرد.

وی به وقایع پادگان دژ خرمشهر در دوران دفاع مقدس اشاره می کند و می گوید: پادگان دژ در مدت ۲۰ روز  دفاع از خرمشهر، ۷فرمانده شهید تقدیم انقلاب کرد که آخرین فرمانده ،شهید علی اصغر شریعتی از فارغ التحصیلان دانشکده نفت بود.

سوری می افزاید: علی اصغر شریعتی جز ۲۲ یا ۱۹ نفر باقی مانده در پادگان دژ خرمشهر بود و زمانی که عراقی ها اواخر مهر در حال عبور از پادگان دژ به سمت ایران بودند از آخرین نفرات باقی مانده در پادگان خواستند عقب نشینی کنند و بازماندگان پادگان دژ با آخرین جملات خود به دشمن مبنی بر اینکه ایران خیلی بزرگ است ولی جایی برای عقب نشینی ما نیست ،حماسه ای دیگر آفریدند و زنجیره های تانک دشمن از روی آخرین قهرمانان پادگان دژ خرمشهر عبور کرد و این خاطره تا ابد در ذهن مردم این سرزمین ثبت شد تا حماسه آخرین بازماندگان پادگان دژ  خرمشهر سینه به سینه نقل شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه می دهد: بعد از تصرف پادگان دژ خرمشهر توسط دشمن، حملات بر خرمشهر زیاد شد و نیمه ای از خرمشهر سقوط کرد و زمانی که خرمشهر به تصرف دشمن درامد ۸۰ درصد مسئولین شهر را بچه های صنعت نفت تشکیل می دادند.

جسم تکه تکه شده کارکنان را با گونی جمع آوری می کردیم

سوری می گوید: در زمان جنگ، صنعت نفت در بخش حفظ تولید و تولیدنفت خام برای صادرات، در کشور نقش مهمی ایفا می کرد زیرا اگر درامد ارزی اقتصاد ایران، برای اداره جنگ و کشور دچار مشکل می شد دشمن می توانست براحتی به اهداف خود دست یابد.

وی ادامه می دهد: کارکنان صنعت نفت برای حفظ تولید و دفاع از اقتصاد و ارزش هایی کشور زیر آتش و بمباران دشمن  بارها و بارها تکه تکه می شدند و ما جسم تکه تکه شده آنها را از پالایشگاه به کمک دیگر کارکنان در گونی جمع و حمل می کردیم .

این جانباز دوران دفاع مقدس تاکید می کند: هیچ گاه صدام و مجموعه آن،  امریکایی ها با راه اندازی جنگ نفت کش ها  و همچنین عربستان که جنگ قیمتی نفت را با رساندن نفت به بشکه ای ۸ دلار آغاز کرد، موفق به قطع تولید نفت ایران برای صادرات نشدند.

سوری معتقد است در طول جنگ ۸ ساله در حوزه اقتصادی ،صنعت نفت خط مقدم بی سلاح جبهه بود که کارکنان ان بدون امکان دفاع از خود و داشتن جان پناه، همچنان تولید را ادامه می دادند.

به تعداد روزهای جنگ، به تاسیسات نفتی حمله شده است

سوری با بیان اینکه سنگین ترین بمباران های دشمن بر تاسیساتی نفتی ایران متمرکز بود و در هیچ مکانی حتی جبهه، به اندازه تاسیسات نفتی بمباران نشد ه است، می افزاید: منطقه خارگ در ۲ هزار و ۸۸۴ روز جنگ، ۲ هزار و ۸۳۴ بار طبق آمارهای رسمی ثبت شده، بمباران شده است، در واقع تقریبا هر روز این تاسیسات در زمان جنگ از سوی دشمن بمباران می شده و این تعداد  آمار ثبت شده فقط شامل بمب های است که به خشکی اصابت کرده و بمب های که به دریا اصابت کرده در این تعداد محاسبه نشده است و این نشان می دهد چقدر صنعت نفت ایران موفق عمل کرده که دشمن با وجود حملات سنگین نتوانست به اهدافش دست یابد.

وی متذکر می شود: بیش از ۱۸۰ هزار گلوله به پالایشگاه آبادان اصابت کرده است و هیچ مکانی در جنگ،به این میزان اصابت گلوله نداشته است.

نجات ۳۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ثروت ملی توسط نفتی ها

مدیر عامل شرکت نفت و گازپارس خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس یک گروه از کارکنان صنعت نفت در تولید و گروه دیگر تولید را پشتیبانی می کردند.

وی در ادامه سخنان خود متذکر می شود: در طی ۷٫۵ سال از ۸ سال دفاع مقدس، عظیم ترین ثروت ملی از آبادان توسط نفتی ها خارج شد.

سوری می افزاید: این ثروت ملی که از قطعات یدکی تاسیسات نفتی،کالاهای پروژه های ملی و پالایشگاه های کشور تشکیل شده بود را توانستیم با یک تیم متشکل از  ۳۰۰نفر، زیر آتش  و خمپاره دشمن، از  آبادان با ۷ هزارو ۲۰۰ کامیون و تریلر خارج کنیم که ارزش این قطعات در سال ۱۹۷۸ حدود ۳۰میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده بود.

وی ادامه می دهد: این اقلام و قطعاتی که از آبادان خارج شد ۱۵ سال صنعت نفت ایران را پشتیبانی کرد و هنگام خروج این ثروت ملی از آبادان خیلی افراد از شهیدشدند و عده ای کثیر دست و پای خود را در را ه نجات این قطعات از دست دادند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس یادآور می شود: صنعت نفت یک هزار و ۱۵ شهید،۳۷ هزار ایثارگر در مجموعه صنعت نفت است و اکنون یک سوم وزارت نفت را کارمندان ایثارگر تشکیل می دهند.

تندگویان:اگر مکتب و ارزش های کشور باقی بماند جنگ قابل جبران است

 

وی به یکی از مصاحبه های شهید تندگویان با رادیو در دوران جنگ، اشاره می کند و می گوید: پس از اینکه مصاحبه کننده از شهید تندگویان می پرسد، ۵۵ درصد تولید نفت کشور با شروع جنگ از دست رفته است و برای جبران چع خواهیم کرد، گفت: اگر مکتب و ارزش ها ی کشور بماندهمه چیز دوباره تولید خواهد شد، همه این سختی ها را با جان و دل می پذیریم ولی ارزش و باورهای ملی خود را از دست نخواهیم داد و ملت انقلابی ما با کاهش مصرف و مدیریت مصرف از این بحران عبور خواهند کرد .

سوری بر این باور است، جنگ تنها یک نبرد اقتصادی یا مرزی نبود ه است و یکی از اهداف دشمنان تصرف اعتقادات و ارزش های ملت ایران بود.

وی به ایثارگری و شجاعت کارکنان صنعت نفت در دوران دفاع مقدس اشاره می کند و می گوید: کارکنان صنعت نفت روز ها در جبهه تولید و شب ها درپاسداری از مرزها به سنگر ها می رفتند.

سوری ادامه می دهد: مخزن های سوخت از قسمت بالا توسط اتش دشمن در حال سوختن بود و ما به همراهی جمعی کارکنان از قسمت پایین مخزن برای سوخت رسانی به تانک و جبهه، روزانه یک صد تانکر تخلیه و به جبهه می فرستادیم و این در هیچ جایی دنیا سابقه و امکان نداشت که از مخزن آتش گرفته سوخت گیری شود ولی ما این کار را با اعتقاد و اندیشه دفاع از ایران عزیز انجام دادیم.

این جانباز دفاع مقدس می افزاید: نیروهای ایرانی با دستان خالی و با ایمان و اعتقاد مقابل تهاجم دشمن ایستادند و توانستند ۵ مهر سال ۶۰ دشمن را با خواری شکست و دشمن را وادار به عقب نشینی کنند و ابادان ان روز از حضور نیروهای عراقی پاک شد و سوم خرداد ۶۱سال حماسه عظیم فتح خرمشهر رخ داد در همه این موارد صنعت نفت نقش تولید و پشتیبانی ملی و جبهه را داشت.

سوری معتقد است: ریشه های خودکفایی صنعت نفت ایران صنعت نفت از دوران دفاع مقدس شروع شد زیرا به نوعی تحریم ها علیه ایران، از آن زمان شروع شد ه است و کارکنان نفت  با اعتقاد و خود باوری به تولید ادامه داده اند.

نفتی های که همیشه نفتی ماندند

سوری در ادامه صحبت های خود به بسیاری از کارکنان بازنشسته پالایشگاه آبادان اشاره می کند و می گوید: کارکنان بازنشسته صنعت نفت، به دلیل یکسری  کار های مانده از آبادان هنوز خارج نشده بودند. بعد از گذشت یک ماه از موعد بازنشستگی،  عازم سفر بودند و قرار بود فردا از آبادان خارج شوند ولی همان شب، محل اسکان آنها در آبادان بمباران شد و  مظلومانه با در دست داشتن برگه های بازنشستگی به شهادت رسیدند و این شهدا هیچ وقت از نفت باز نشست نشدند و برای همیشه نفتی ماندند.

وی بر این باور است: هر کدام از خاطرات جنگ یک حماسه از شکوه و عظمت انسان های است که با فداکاری و دستان خالی مقابل ارتش تا دندان مسلح و آموزش یافته و هماهنگ ایستادند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۰۴۹۵ بازدید