سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

ایران آماده از سرگیری صادرات گاز به ترکیه است

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران بر آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات گاز و کمک به راه اندازی دوباره خط لوله واردات گاز ترکیه از ایران تاکید کرد.

مجید بوجارزاده، سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا، افزود: شرکت ملی گاز ایران، آمادگی خود را برای همکاری در موارد رفع اشکالات فنی با بهره گیری از نیروهای متخصص و متبحر شرکت انتقال گاز ایران اعلام کرده است.

وی درباره روند فعالیت های تعمیراتی خط لوله صادارت گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور گفت: پیش بینی زمان معمول برای راه اندازی دوباره خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه، یک هفته است اما انتظار می رود واردات گاز از ایران، زودتر از زمان پیش بینی شده باشد.

بوجارزاده درباره دریافت یا پرداخت جریمه در چنین شرایطی گفت: دریافت یا پرداخت جریمه طبق بند یادشده در قرارداد، شرایط اضطراری و پیش بینی نشده (فورس ماژور) را شامل نمی شود.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که در قالب این قرارداد، مباحث فنی از جمله مواردی است که پرداخت یا دریافت جریمه از سوی دوطرف را شامل می شود، تصریح کرد: در چنین شرایطی، مبلغ جریمه پس از بررسی در کارگروه، به طرف ملزم به پرداخت اعلام می شود.

به گزارش شانا، صادرات گاز ایران به ترکیه به درخواست شرکت بوتاش این کشور، از ساعت ۲۳ و ۹ دقیقه شامگاه پنج شنبه (۳۱ شهریور) به دلیل بررسی و رفع ایرادهای احتمالی قطع شده است.

ایران و ترکیه قرارداد گازی ۲۵ ساله ای را امضا کرده اند که براساس آن، سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ایران با خط لوله وارد خاک این کشور می شود.

براساس همین قرارداد، چنانچه صادرات یا واردات گاز در شرایط خاص و پیش بینی نشده مختل شود، هیچ یک از دوطرف الزامی به پرداخت جریمه نخواهند داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۶۳۳۸ بازدید