سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

صرفه‌جویی سالانه ۸۰ میلیارد تومان با اجرای طرح ملی کهاب

مدیر اجرایی طرح کهاب گفت: با اجرای کامل طرح ملی کهاب و تنها از محل صرفه‌جویی در مصرف بنزین، سالانه ۸۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، فریدون جلیلیان در این باره گفت: اگر به طور متوسط روزانه ۶۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شود، مقدار بخاری ایجاد خواهد شد که با جمع آوری آن، سالانه افزون بر ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین خواهیم داشت و با احتساب ۷۰۰ تومانی قیمت هر لیتر بنزین، سالانه بیش از ۸۰ میلیارد تومان در کشور صرفه جویی خواهد شد.

مدیر اجرایی طرح کهاب افزود: این میزان صرفه جویی تنها از محل جمع آوری بخارات بنزین حاصل می شود، در حالی که از محل اثرهای مثبت زیست محیطی اجرای این طرح نیز، صرفه جویی های قابل ملاحظه ای انجام خواهد شد.

جلیلیان با اشاره به کم سابقه بودن اجرای این طرح در دنیا تاکید کرد: فاز اول و اصلی اجرایی این طرح با رویکرد کاهش بخارات بنزین در جایگاه های همجوار با مناطق مسکونی در ۹۷ درصد جایگاه های سطح کشور و افزون بر ۲۸۰۰ جایگاه انجام شده و در مرحله بررسی اثربخشی است.

وی افزود: فاز دوم این طرح نیز شامل جمع آوری بخار باک خودروهاست که به صورت آزمایشی در استان البرز اجرا شده و بررسی های اولیه، نشان دهنده ثمربخش بودن آن است.

به گزارش شانا، طرح کهاب یکی از بزرگ ترین طرح های ملی در حال اجرا در کشور است؛ حروف نخست تا پایانی کلمه «کهاب» به معنای کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین است که محدوده عملیات طرح را مشخص می کند.

بخار بنزین موسوم به voc شامل موادی است که آلاینده ها را به محیط زیست وارد و از این طریق ضمن به هدررفتن مقادیر زیادی سوخت در نتیجه انتشار آن در هوا، آسیب های زیانباری به محیط زیست وارد می کند.

این طرح در نتیجه مصوبه هیئت دولت در سال ۸۷ در وزارت نفت اجرایی شده است؛ طبق این مصوبه، دولت درباره کنترل بخارات بنزین در جایگاه ها، انبارها و نفتکش ها به وزارت نفت و درباره تصحیح باک خودروها به وزارت صنایع تکلیف می کند.

کاهش بخارات بنزین در این طرح از طریق مجموعه اقدام هایی انجام می شود که اجازه تخلیه بخار بنزین به اتمسفر هوا را نمی دهد، در نتیجه این عملیات روی لوله ها، شیرهای کنترل نصب می شود و فرآیند تبخیر کاهش پیدا می کند، سپس بخارهای جمع آوری شده به نفتکش منتقل و از انتشار آن در محیط های مسکونی جلوگیری می شود؛ بخارهای جمع آوری شده با نفتکش به انبارهای نفت هدایت می شود و پس از بازیافت، به چرخه مصرف باز می گردد.

سابقه اجرای این طرح در دنیا تنها ۲۰ سال است و در صورت اجرای کامل آن در کشور، ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت، منافع زیست محیطی بی شماری به همراه دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۷۳۷۳ بازدید