سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

دانش فنی ساخت دمولسیفایرها در کشور بومی شد

دانش فنی ساخت دمولسیفایرها با هدف جداسازی آب و نمک همراه نفت خام از سوی پژوهشگاه صنعت نفت بومی شده است و این مهم گام موثری در خودکفایی کشور به شمار می رود.

رئیس واحد فرآورده های پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا درباره ضرورت استفاده از دمولسیفایرها برای جداسازی آب و نمک همراه نفت خام گفت: با توجه به وجود مقادیر بالای آب، نمک و دیگر جامدات در نفت خام، ضروری است این مواد از نفت خام جدا شوند، زیرا وجود این مواد سبب می شود که نفت خام در مراحل عملیاتی و صادرات مشخصات لازم را برای پالایش، حمل و صادرات نداشته باشد و از نظر اقتصادی مطلوب نباشد.

دکتر داریوش فرخانی تصریح کرد: وجود نمک در نفت خام در حضور آب، سبب تبدیل این مواد به مواد اسیدی، به ویژه اسید کلریدریک می شود که خوردگی در تاسیسات پالایشگاهی را به همراه دارد.

وی گفت: با توجه به ویژگی‌ انواع نفت خام از جمله میزان رزین، آسفالتین، ای.پی.آی (API) و ساختار هیدروکربنی خاص آن، باید بسته دمولسیفایری متناسب تعریف شود.

به گفته فرخانی، با توجه به این که چاه های نفت کشور به نیمه دوم عمر خود رسیده اند، به دلیل بالا رفتن آب و نمک همراه در نفت خام، نیاز کشور به دمولسیفایر ها در حال افزایش است.

وی با تأکید بر نقش استراتژیک دمولسیفایرها در صنعت نفت گفت: استفاده از مواد تعلیق شکن متناسب با نوع نفت خام با هدف جداسازی آب و نمک از نفت خام، علاوه بر این که سبب فروش این سرمایه ملی به بهترین شکل می شود، در نگهداری و طول عمر تأسیسات پالایشی مؤثر و گامی در جهت صیانت از منابع هیدروکربنی کشور است.

گام مهم پژوهشگاه صنعت نفت برای بومی سازی دمولسیفایرها

رئیس واحد فرآورده های پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت درباره روند استفاده از دمولسیفایرها در کشور گفت: هم اکنون دمولسیفایرهای موردنیاز صنعت نفت با مشورت و ارائه محصول از سوی شرکت های خارجی تأمین می شود؛ به این ترتیب که شرکت های خارجی، دمولسیفایرهایی را که پاسخگوی نیاز کشور است، به صورت مواد کدگذاری شده و بدون اعلام ویژگی های فنی مولکول در اختیار شرکت‌های داخلی قرار می دهند، این شرکت ها نیز پس از اختلاط، این مواد را برای انجام عملیات جداسازی به واحدهای بهره‌برداری تحویل می دهند.

فرخانی گفت:‌ تاکنون گروه های تحقیقاتی که با پژوهش منظم، با توجه به شناخت انواع نفت خام روی طراحی مولکول دمولسیفایرها فعالیت کنند وجود نداشته، بنابراین همه نیاز صنعت نفت به این ماده مهم از چند شرکت داخلی که آنها نیز مواد اولیه خود را به صورت کدگذاری شده از خارج دریافت می کردند، تأمین شده و شرکت های بزرگ آمریکایی و انگلیسی، فرانسوی و … دارای دانش فنی ساخت این مواد هستند.

وی تصریح کرد: در پژوهشگاه صنعت نفت با نگاه به ساختار نفت خام موفق شدیم بسته های دمولسیفایر، متناسب با نوع نفت خام را طراحی، سنتز و فرموله کنیم.

وی با بیان این که بر اساس برآوردها، تولید داخلی دمولسیفایرها کاملا اقتصادی است، افزود: ساختارهای مولکولی به کار رفته در دمولسیفایرها، در ردیف مواد مورد تحریم قرار دارند و ساخت این مواد مهم گام موثری در خودکفایی کشور به شمار می رود.

آزمایش موفق دمولسیفایرهای تولید داخل روی نفت خام میادین نفتی کشور

رئیس واحد پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت گفت: دمولسیفایرهای ساخت پژوهشگاه روی نفت خام میدان های خارگ، اهواز- آسماری، پازنان و دیگر مناطق همچنین نفت خام سنگین میدان های نوروز، بنگستان و چشمه خوش با موفقیت آزمایش و مشخص شد دمولسیفایرهای ساخت پژوهشگاه از نمونه‌های وارداتی (با توجه به ویژگی های متفاوت نفت خام ها) دارای عملکرد بهتر است.

فرخانی با بیان این که مواد اولیه ساخت دمولسیفایرها هم اکنون در داخل پژوهشگاه آماده است، افزود: دانش فنی ساخت این مواد از سوی پژوهشگاه صنعت نفت بومی شده است و در تلاش هستیم مواد اولیه ساخت دمولسیفایرها را نیز در کشور بومی کنیم؛ از این رو با همه سازندگان داخل برای کمک به پژوهشگاه برای تولید انبوه این ماده همکاری می کنیم.

به گفته وی، پتانسیل نیاز کشور به دمولسیفایر حدود ۱۰۰ هزار بشکه در سال برآورد می شود.

نخستین تست میدانی دمولسیفایرهای بومی روی نفت خام چشمه خوش

رئیس واحد پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت درباره زمان تست های میدانی گفت: در نخستین تست میدانی دمولسیفایرهای ساخت پژوهشگاه زمستان امسال به میزان ۲۰ بشکه روی نفت خام چشه خوش انجام می شود، تست میدانی روی نفت های خام خارگ و مناطق نفت خیز جنوب نیز، در مراحل بعدی اجرایی و عملی خواهد شد.

فرخانی در باره چگونگی تاثیر دمولسیفایرها روی جداسازی آب و نمک از نفت خام گفت: یک بسته دمولسیفایر دارای اجزای متفاوتی است که هر یک نقش های شیمیایی مختلفی از جمله فلوکولنت، کوالسر، تریتر و … برای جداسازی آب و نمک از نفت خام را انجام می دهند و این تعلیق شکن وظیفه شکستن امولسیون آب در نفت خام را به عهده دارد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به ساخت دمولسیفایرها در کشور گفت: با توجه به نقشی مهمی که این مواد در بهره برداری بهتر از منابع نفتی دارند، ضروری است پژوهشکده دمولسیفایر در پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد و با تخصیص نیروی انسانی و امکانات لازم نیازهای مطرح در این زمینه، از زوایای مختلف به پژوهش گذاشته شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۸۶۷۲ بازدید