سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

نفت خام سنگین سروش و نوروز ،قیر می شود

تولید نفتا و نفت کوره در اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین ایران

رییس پ‍ژوهشکده پالایش نفت در پژوهشگاه صنعت نفت می گوید:پالایشگاه جدیدی که قرار است برای پالایش نفت فوق سنگین در جزیره قشم احداث شود ، از نفت خام آسفالتین میدان های نفتی سروش و نوروز ،سالانه ۸۰۰ هزار تن محصول قیر بسیار مرغوب تولید خواهد کرد.

منصور بزمی؛ رییس پ‍ژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام این خبر گفت:حضور مقادیر قابل توجه آسفالتین و فلزات سنگین در نفت های خام آسفالتینی، معضل بزرگی در پالایش و ارتقای کیفیت ته مانده های  نفت خام فوق سنگین است.

وی تاکید کرد:نفت خام تولیدی از میادین سروش و نوروز یکی از سنگین ترین نفت خام های تولیدی از میادین نفتی ایران است، که  قرار است در این پالایشگاه به محصولات با ارزش تر تبدیل و بازار فروش مناسب تری نیز در کشورهای آسیایی و اروپایی برای ایران ایجاد کند.

وی خاطر نشان کرد: با تولید قیر از نفت خام آسفالتینی میدان های نفتی سروش و نوروز با ظرفیت تولیدسالانه ۸۰۰  هزار تن در جزیره قشم ، زنجیره ارزش افزوده تولید نفت خام فوق سنگین ایران در خلیج پارس،بهبود خواهد یافت چرا که قیر تولید شده در این پالایشگاه از نوع بسیار مرغوب و دارای قدرت رقابت با انواع مشابه  در بازارهای جهانی  است،  .

بزمی یادآور شد:این پالایشگاه که اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین  است برای تولید محصولات نفت خام سبک و قیر مرغوب با ظرفیت پالایش ۳۰ هزار بشکه در روز طراحی شده است و تا یک سال و نیم آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رییس پ‍ژوهشکده پالایش نفت پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: با تبدیل نفت خام سنگین به محصولات دیگر و ایجاد ارزش افزوده، در آمد بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

وی در ادامه افزود:تنها بخشی از تولید این پالایشگاه به قیر مرغوب اختصاص خواهد یافت و در این مجتمع پالایشی محصولات با ارزش دیگری همچون نفتا برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی یا کاربرد در بنزین سازی،نفت کوره و سوخت های دیزلی نیز تولید خواهند شد.

وی با بیان اینکه اکنون ۶ ماه از آغاز مراحل ساخت اولین پالایشگاه نفت فوق سنگین در جزیره قشم سپری شده است ،افزود: طراحی واحد پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم توسط پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و با انعقاد قراردادی تکنولوژی تولید نفت خام سبک و قیرمرغوب از نفت خام فوق سنگین، در اختیار یک شرکت خصوصی قرار گرفت .

بزمی  همچنین پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ما تصریح کرده بود: : بازگشت سرمایه برای شرکت خصوصی مجری این طرح بسیار سریع انجام می شود ، به طوری که بعد از گذشت یک سال و شش ماه از راه اندازی این پالایشگاه، سرمایه صرف شده در آن مستهلک خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۹۱,۲۰۳ بازدید