سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

امسال ۲۵ میلیارد دلار در شرکت ملی نفت ایران سرمایه گذاری می شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که امیدواریم امسال ۲۵ میلیارد دلار در این شرکت سرمایه گذاری شود، گفت: بیش از ۸ هزار میلیارد تومان از این رقم از محل فروش اوراق مشارکت جذب خواهد شد که با این حجم سرمایه گذاری، فرصت مناسبی برای تامین کالاهای مورد نیاز صنعت نفت از سوی سازندگان داخل فراهم و مسئولیت شرکت کالای نفت ایران بیش از گذشته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز (۴ مهر) در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت ایران، تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۸ میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری شد و بیشترین این میزان در سال گذشته، حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

احمد قلعه بانی با بیان این که سالانه به بیش از ۴ تا ۵ میلیارد دلار سرمایه (به غیر از پروژه های فازهای پارس جنوبی) برای تامین کالاهای صنعت نفت نیاز است، افزود: در صورتی که تنها یک تا دو میلیارد دلار (معادل ۵۰ درصد) آن از سوی سازندگان داخل کشور تامین شود، اقدام بزرگی در صنعت نفت رخ داده است.

وی تصریح کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت ها، ایجاد اشتغال، افزایش ظرفیت تولید، ارزش افزوده و ایجاد ثروت ملی، توسعه فناوری ها و تقویت صادرات، از موضوع های مهم در صنعت نفت کشور و از گذشته مورد تاکید مسئولان بوده است.

قلعه بانی گفت: با توجه به گذشت ۱۰۳ سال از عمر صنعت نفت در کشور و امکان فعالیت این صنعت تا بیش از ۱۰۰ سال آینده، استفاده از ظرفیت های این صنعت با هدف توسعه پایدار و تامین نیازهای آن در بخش بالادستی و پایین دستی، یکی از مهم ترین و پردغدغه ترین فعالیت های این صنعت و این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر نقش محوری شرکت کالای نفت ایران و تامین تجهیزات و کالای مورد نیاز صنعت نفت گفت: ضروری است باز ساختارسازی در زمینه تامین تجهیزات صنعت نفت انجام شود و اگر در گذشته ساخت کالاهای مورد نیاز این صنعت در مدت زمان طولانی تری انجام می شد، با بازنگری در روند تامین کالا و قطعات موردنیاز این صنعت این نیازها در کمترین زمان ممکن از سوی سازندگان داخلی تامین شود.

قلعه بانی با بیان این که رشد و توسعه صنعت نفت کشور هم اکنون از شتاب روزافزونی برخوردار است، گفت: شرکت کالای نفت ایران به عنوان مرکز اصلی تامین کننده کالاهای مورد نیاز صنعت نفت باید روش ها و فرآیندهای جدیدی را در این زمینه طراحی و به واحدهای دیگر تامین کالای صنعت نفت دیکته کند.

وی تاکید کرد: ضروری است همانندی و هم پوشانی در فعالیت های شرکت کالای نفت ایران و دیگر شرکت های عملیاتی و توسعه ای صنعت نفت ایجاد و ارسال اطلاعات صنعتی میان این شرکت و شرکت های دیگر در زمینه تامین کالا تسهیل شود.

قلعه بانی اجرای پروژه سامانه خرید کالا و ایران کد را از پروژه های مهم در صنعت نفت خواند و گفت: این دو پروژه در زمان دکتر میرکاظمی، وزیر پیشین نفت، در این صنعت اجرایی شد و در صورتی که سامانه خرید کالا و ایران کد به خوبی در صنعت نفت اجرا شود، مزایای خوبی برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به تاکید مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، بر تامین کالا از سوی سازندگان داخل افزود: با تلاش ایشان شرکت کالای نفت ایران از فهرست واگذاری حذف شد و امیدواریم در مراحل بعدی مذاکرات، این شرکت ماندگار و ساختار جدیدی برای آن تعریف شود تا حرکت خوبی برای توسعه ساخت داخل و تامین تجهیزات صنعت نفت انجام شود.

قلعه بانی خطاب به مهندس صدری افقه، مدیرعامل جدید شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران گفت: امیدواریم با حضور شما ارتباط خوبی میان این شرکت و شرکت های عملیاتی برقرار و از توانایی شرکت کالای نفت ایران با هم افزایی خوبی که میان شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت برقرار می شود، ایجاد شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۹۳۱۲ بازدید