سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

دیپلماسی انرژی تا ۲ ماه دیگر کلید می خورد

با تکمیل مطالعات فاز صفر ۲۱ طرح راهبردی صنعت نفت تا دو ماه آینده، طرح‌هایی همچون دیپلماسی انرژی و تدوین راهبرد صنعت نفت وارد مرحله اجرایی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، شاهین دزدار؛ معاون پژوهش موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی گفت: این موسسه مذاکراتی را با چهار شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت انجام داده و با نیازسنجی های صورت گرفته، اواخر سال گذشته در مجموع ۲۱ برنامه راهبردی برای صنعت نفت تعریف شد.

وی ادامه داد: بررسی این طرح ها به طور همزمان در حال انجام است و مطالعات فاز صفر طرح های مورد بررسی تا دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.

دزدار تاکید کرد: با بررسی جایگاه طرح ها در دو بعد داخلی و خارجی در فاز صفر، برآورد زمانی و هزینه اجرای هر طرح نهایی می شود.

وی درخصوص طرح دیپلماسی انرژی گفت: تاکنون تنها مطالعات پراکنده ای در خصوص این طرح صورت گرفته است؛ این در حالی است که صنعت نفت برای حضور موثر در عرصه جهانی در سطح کلان، نیاز به برنامه‌ای مدون دارد؛ در همین راستا با توجه به مرکزیت وزارت نفت، باید رایزنی هایی برای استفاده از توان سایر دستگاه‌ها همچون وزارت امور خارجه انجام شود که تمامی آن در قالب طرح دیپلماسی انرژی در وزارت نفت محقق خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل شورای سیاست گذاری پژوهش و فناوری گفت: دبیرخانه این شورا به عنوان قطب مراکز پژوهش و فناوری صنعت نفت، از سال گذشته در موسسه ایجاد شده است.

معاون پژوهشی موسسه مطالعات بین المللی انرژی ادامه داد: سال گذشته ۳۵۰۰ گروه پژوهشی را شناسایی کردیم که تا مردادماه امسال ۶۰۳ گروه واجد شرایط همکاری تشخیص داده شده اند و به آنها گواهینامه اعطا شده است.

وی افزود: هم اکنون با ۶۰ دانشگاه همکاری داریم؛ ضمن آن که با شرکت های دانش بنیان و مراکز پژوهشی نیز در آینده همکاری بیشتری خواهیم داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۵۳۴۴ بازدید