سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

تاثیر نگرانی‌های اقتصادی آمریکا و اروپا بر بازار جهانی نفت

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: تداوم نگرانی‌های اقتصادی آمریکا و اروپا می تواند باعث کاهش‌ قیمت در بازارهای جهانی نفت شود.

محمد علی خطیبی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اشاره به اینکه در صورت ادامه‌یافتن بحران‌های اقتصادی آمریکا و اروپا، بازار جهانی نفت با کاهش بهای این سوخت فسیلی روبه‌رو خواهد بود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر وضعیت بازار جهانی نفت با ثبات است به طوری که نوسانات قیمت نفت در هفته‌های اخیر بسیار اندک بود.

وی افزود: مدیریت عرضه در بازار جهانی از مهم‌ترین مسائلی است که با توجه به بحران‌های اخیر از جمله شرایط کشور لیبی باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. در این خصوص باتوجه به آرام‌شدن وضعیت لیبی، باید ورود و خروج نفت لیبی در شرایط کنونی مدیریت شده صورت گیرد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تاکید کرد: در صورتی که عرضه جهانی نفت بیش از نیاز بازار انجام شود، مازاد عرضه را به وجود خواهد آورد که این مسئله بر بهای نفت و افزایش ذخیره‌سازی‌ها تاثیرگذار خواهد بود .

این مقام مسئول ادامه داد: بازارهای جهانی نفت در صورت تداوم کاهش قیمت با واکنش اوپک مواجه خواهد شد و سابقه تاریخی نشان داده که هر زمان قیمت‌ها روند نزولی پیدا کرده و بازار از حالت طبیعی خارج شده، اوپک برای تعادل بازار دخالت کرده است.

خطیبی با بیان این که تاکنون اوپک تمام تلاش خود برای عرضه مناسب نفت به بازار انجام داده است به پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت اظهار داشت: در این رابطه هرگاه مشکلی در بازار نفت ایجاد شده، از جانب تولیدکنندگان نبوده زیرا تولیدکنندگان برای ایجاد ثبات در بازار و توازن در عرضه و تقاضای نفت‌خام تلاش بسیاری داشته‌اند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۷۳۲۸ بازدید