سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

طرح دیپلماسی انرژی از ۲ ماه آینده وارد فاز اجرا می‌شود

با تکمیل مطالعات فاز صفر ۲۱ طرح راهبردی صنعت نفت تا دو ماه آینده، طرح‌هایی همچون دیپلماسی انرژی و تدوین راهبرد صنعت نفت وارد مرحله اجرا می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر شاهین دزدار معاون پژوهش موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به اینکه قرار است در فاز صفر با بررسی جایگاه موجود داخلی و خارجی، برآورد زمانی و هزینه اجرای هر طرح نهایی شود، گفت: مطالعات این ۲۱ طرح به‌طور همزمان آغاز شده است.

وی درخصوص طرح دیپلماسی انرژی با بیان اینکه این موضوع جدید است و تاکنون کار نظام‌مندی صورت نگرفته و مطالعات پراکنده بوده است، افزود: صنعت نفت برای حضور موثر در عرصه جهانی در سطح کلان نیاز به برنامه‌ای مدون دارد و باتوجه به اینکه وزارت نفت رکن اصلی را دارد،باوجود استفاده از توان سایر دستگاه‌ها همچون وزارت امور خارجه ولی باید دیپلماسی انرژی در وزارت نفت تدوین شود.

راه‌اندازی مرکز تحلیل داده‌های انرژی در کشور

دزدار با بیان اینکه قرار است به نیابت از صنعت نفت و کل کشور، مرکز تحلیل داده‌های انرژی در موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ایجاد شود، توضیح داد: هدف از ایجاد این مرکز پایش، ارزیابی و تحلیل داده‌های انرژی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. تاکنون مطالعات اولیه انجام شده و درحال تدارک اقدامات اجرایی هستیم که برنامه‌ریزی شده این مرکز در سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی شود.

دعوت به همکاری شرکت‌ها در طرح‌های پژوهشی صنعت نفت

وی با اشاره به فراخوان اول همکاری در طرح‌های پژوهشی صنعت نفت که بیشتر مربوط به دانشگاه‌ها و قطب‌های پژوهشی و علمی بود، توضیح داد: در فراخوان دوم که در پاییز منتشر خواهد شد، از شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره، فنی و پارک‌های علمی و فناوری دعوت به همکاری خواهد شد؛ مرحله سوم فراخوان نیز عمومی بوده و شامل افراد حقیقی می‌شود.

به گفته معاون پژوهش موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی البته هم‌اکنون نیز در قالب فراخوان اول، بسیاری از شرکت‌ها و افراد حقیقی به عنوان گروه پژوهشی همکار دانشگاه‌ها برای اجرای طرح‌های پژوهشی صنعت نفت اقدام کرده‌اند؛ در این رابطه برخی معیارهای وزارت نفت برای همکاری با دانشگاه‌ها گروه پژوهشی، امکانات و گروه پژوهشی همکار بوده است.

مدیریت اجرای طرح‌های پژوهشی با هاب پژوهشی صنعت نفت

وی با تاکید بر اینکه در نظام جامع پژوهش و نوآوری صنعت نفت براساس نیازهای واقعی صنعت تبدیل به سبدی از طرح‌ها و پژوهش‌ها می‌شود، تشریح کرد: پیش از واگذاری طرح‌ها به مجریان با صلاحیت، هاب پژوهشی صنعت نفت شامل موسسه، پژوهشگاه، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دانشگاه صنعت نفت با استانداردسازی نیازها، مدیریت اجرایی‌شدن سبد پژوهش را بر عهده دارد.

این مقام مسئول بر ضرورت ایجاد شرایطی که نتیجه پژوهش‌های انجام شده، انباشته شوند و کمک کنند تا دانش در سطح صنعت نفت تسری پیدا کند، تاکید کرد و گفت: به این ترتیب از اجرای پژوهش‌های تکراری و موازی کار جلوگیری شده و درنهایت نتیجه کار پژوهشی به‌طور کاملا کاربردی و قابل اجرا به‌دست می‌ آید.

وی با بیان اینکه در این راستا شورای سیاست‌گذرای پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت ایجاد شده که قطب‌بندی مرکاز پژوهشی و شناسایی مراکز پژوهش و فناوری ملی جزء وظایف آن است، تصریح کرد: این شورا با نمایندگان چهار شرکت اصلی وزارت نفت، اعضای هاب پژوهشی و دانشگاه‌های کشور در ارتباط است.

به گفته دزدار تا کنون بیش از ۳۵۰۰ گروه پژوهشی توسط این شورا در سراسر کشور شناسایی شده که می‌توانند نیازهای پژوهشی صنعت نفت را اجرا کنند؛ در این خصوص تا مرداد امسال نسز ۶۰۳ گروه واجد صلاحیت از طریف سامانه‌ای که به‌این منظور تعریف شده شناسایی شده‌اند.

اجرای ۶۰ طرح کاربردی پژوهشی صنعت نفت در سال ۹۰

وی با اشاره به اینکه در نیمه اول امسال ۳۰ طرح کاربردی پژوهشی صنت نفت انجام شده که تا پایان سال دو برابر خواهد شد، گفت: درسال گذشته درمجموع ۲۸ طرح کاربردی انجام شد که برخی از این طرح‌ها براساس نیازهای اعلام شده تعریف شده و برخی طرح‌های پایه‌ای خواهند بود یعنی نیازهای آتی که براساس مطالعات آینده نگاری شناسایی شده‌اند.

معاون پژوهش موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی از راه‌اندازی مدیریت بازاریابی و ارتباط با صنعت نفت با هدف تقویت تعامل بین مراکز پژوهشی و صنعتی خبر داد و یادآور شد: این طرح مورد استقبال مدیران اجرای صنعت نفت قرار گرفته است.

وی همچنین به ایجاد مرکز سنجش بهره‌وری و تعالی صنعت نفت اشاره و خاطرنشان کرد: براساس قانون برنامه پنجم توسعه قرار است تخصیص بخشی از بودجه سازمان‌ها بسته به بهره‌وری و تعالی عملکرد آنها پرداخت شود که درنتیجه انجام برخی مطالعات برای افزایش بهره‌وری بر عهده موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی و این مرکز گذاشته و در این زمینه همایشی نیز در خرداد ماه امسال برگزار شد.

دزدار با اشاره به برخی فعالیت‌های همکاری موسسه با دانشگاه‌ها و شرکت‌های عملیاتی در امضای تفاهم‌نامه‌های علمی و پژوهشی و نیز کمک به اجرای همایش‌ها و سمینارهای مرتبط اظهار کرد: ازجمله امضای تفاهم‌نامه پژوهش، نوآوری و فناوری با شرکت نفت و گاز پارس، مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز به منظور بررسی برخی مسائل مربوط به بهره‌وری، کیفیت و قیمت‌گذاری بوده است اخبرا در حال امضا یتفاهم نامه‌ای با صندوق های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت هستیم.

وی افزود: در این زمینه فراهم کردن امکانات پژوهشی همچون دسترسی به مجلات علمی، کتاب‌ها، منابع و بانک‌های اطلاعاتی جزء وظایف موسسه است. در این رابطه به‌تازگی با دانشگاه تهران قراردادی امضا شده تا دسترسی پژوهشگران به بیش از ۵۰ پایگاه معتبر دنیا ممکن شود.

به گفته وی هر ساله وزارت علوم موسسات علمی و پژوهشی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که جایگاه موسسه از رتبهC  در سال ۸۸ به رتبه B در سال ۸۹ ارتقا یافته و برنامه‌ریزی شده عملکرد موسسه در سال ۹۰ به رتبه A ارتقا پیدا کند. معیارهای این ارزیابی نیز مقالات چاپ شده در سطح ISI ، حضور اعضا در همایش‌های بین‌المللی، تعداد طرح‌های پژوهشی، حمایت از پایان‌نامه‌ها، تعداد کتاب‌های منتشر شده و تفاهم‌نامه‌های پژوهشی و آموزشی بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۳۴۹۱ بازدید