سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

واحد نمکزدایی بینک در مرحله پیش راه اندازی قرار گرفت

مدیر امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران اعلام کرد: واحد نمکزدایی بینک با ظرفیت فراورش ۵۰ هزار بشکه نفت نمکی در روز مورد بهره برداری قرار گرفته است و به زودی رسماً افتتاح خواهد شد.

احمد پورهادی؛ مدیر امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب که هم اکنون واحد نمکزدایی بینک در مرحله رفع نواقص احتمالی قرار دارد، افزود: راه اندازی این واحد در افزایش تولید نفت صادراتی کشور موثر است.

وی همچنین از پیشرفت ۹۸ درصدی عملیات اجرایی ایستگاه تقویت فشار گاز نرگسی خبر داد و گفت: این پروژه در حال حاضر در مرحله اجرای سیستم برق رسانی و تجهیز مجموعه تولید نیتروژن قرار دارد.

به گفته وی، احداث ایستگاه جدید تقویت فشار بی بی حکیمه ۱ جهت جمع آوری و انتقال گازهای مراحل مختلف بهره برداری به مجتمع گاز و گاز مایع ۱۳۰۰، احداث ایستگاه تقویت و تزریق گاز جدید سیاهمکان به منظور تامین گاز از طریق خط لوله سراسری عسلویه و تزریق به میدان نفتی بی بی حکیمه و احداث ایستگاه تقویت و تزریق گاز گچساران به منظور تامین گاز از طریق خط لوله سراسری عسلویه و تزریق به میدان نفتی گچساران از دیگر برنامه های در دست اجرای شرکت نفت و گاز گچساران است.

پورهادی با اشاره به اینکه پروژه احداث واحد نمکزدایی بی بی حکیمه ۱ و گچساران ۳ از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردارند، تصریح کرد: این شرکت، احداث چند راهه جدید نفتی گناوه را نیز در دستور کار دارد که با اجرایی شدن این پروژه، امکان توپکرانی مداوم خطوط مذکور تا جزیره خارگ و خطوط بالادستی فراهم می شود.

مدیر امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در ادامه به دیگر برنامه های این شرکت از جمله تعویض پانل قدیمی توربین ها با قابلیت ثبت الکترونیکی تمام اطلاعات مورد نیاز و اتصال به سیستم های کنترل DSC و Field BUS در مجتمع گاز و گاز مایع ۹۰۰، نصب ۲ عدد توربین انبساطی در این مجتمع گاز و گاز مایع، تعویض سیستم کنترل تفکیک کننده های سرچاهی مجهز به پمپاژ نفت و نصب مخزن ذخیره محصول نامرغوب در جوار واحد نمکزدایی گچساران ۲ اشاره کرد و گفت: واحد پیش تراکم مجتمع گاز و گاز مایع ۹۰۰ به منظور تامین خوراک مورد نیاز پالایشگاه بیدبلند۲ و افزایش تولید مایعات گازی در این مجتمع، در آینده ای نزدیک احداث خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت نفت و گاز گچساران، پروژه احداث سیستم تولید آب معدنی مجتمع گاز مایع ۱۳۰۰ به روش اسمزمعکوس و برنامه خرید و نصب چهار دستگاه الکتروکمپرسور به همراه تجهیزات جانبی مربوطه به منظور جمع آوری گاز خروجی مخازن واحدهای بهره برداری گچساران ۱ و ۲ را نیز مدنظر دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۴۵۲۳ بازدید