سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

ذخیره سوخت نیروگاه‌های کشور ۶۰۰ میلیون لیتر افزایش یافت

مدیرعامل شرکت ملی پخش با اشاره به افزایش ۶۰۰ میلیون لیتری ذخیره سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور در سال ۹۰ گفت: موجودی سوخت کشور مطلوب است و آمادگی کامل برای تامین سوخت زمستانی وجود دارد.

جلیل سالاری در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: ذخیره سوخت مایع نیروگاه های کشور از ابتدای امسال در مقایسه با سال گذشته، ۶۰۰ میلیون لیتر افزایش یافته و هم اکنون بیش از ۹۵ درصد ظرفیت نیروگاهای کشور تکمیل شده است.

وی با اشاره به اثرهای مثبت اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در وضعیت تراز سوخت کشور گفت: رشد مصرف گاز مایع از ابتدای سال تا به امروز، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد کاهش یافته و این موضوع سبب افزایش موجودی ذخایر سوخت مایع شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین درباره کاهش مصرف انواع فرآورده از ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته گفت: از ابتدای امسال مصرف فرآورده استراتژیک بنزین، حدود ۶ درصد، نفت سفید، بیش از ۲۱ درصد و نفت گاز (گازوئیل)، حدود ۵ درصد کاهش یافته است.

سالاری با اشاره به افزایش میزان ذخیره سازی انواع فرآورده در کشور گفت: موجودی ذخایر در بخش انبارهای داخلی شرکت پخش نیز بسیار مطلوب است و این موجودی در بخش نفت گاز (گازوییل) نسبت به سال گذشته، حدود ۸۰۰ میلیون لیتر و در بخش نفت سفید، حدود ۳۰۰ میلیون لیتر افزایش یافته است.

 

وی تاکید کرد: با ظرفیت های ایجاد شده در اثر رعایت الگوی صحیح مصرف و کاهش مصرف انواع فرآورده ها در کشور، نه تنها در تامین سوخت زمستانی مشکلی نخواهیم داشت، بلکه زمینه های لازم برای صادرات انواع فرآورده در کشور نیز ایجاد شده است.

رشد ۴۸ درصدی انتقال فرآورده در ۶ ماه نخست امسال

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اهمیت سوخت رسانی به بخش نیروگاهی کشور گفت: در ۶ ماه نخست امسال (از ابتدای فروردین تا ۲۹ شهریور ۹۰)، جابه‌جایی فرآورده در بخش نیروگاهی کشور، نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته است.

سالاری با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای تامین سوخت در ۶ ماه دوم سال، تصریح کرد: به تناسب افزایش حدود ۵۰ درصدی مصرف در نیروگاه های کشور در ۶ ماه نخست سال، تحویل سوخت به نیروگاه ها نیز افزایش یافت و هم اکنون موجودی این بخش در وضعیت مطلوبی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: سال گذشته بیش از ۷ میلیارد لیتر سوخت (۲ هزار و ۲۰۰ میلیون تن – کیلومتر) به وسیله نفتکش جاده پیما در کشور حمل شده است که ۸۵ درصد حمل سوخت در کشور از روش های مختلف را تشکیل می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به حمل و انتقال ۵۷ درصد سوخت (به طور عمده نفت کوره) بخش نیروگاهی به وسیله مخزن دار راه آهن در سال ۸۹ تاکید کرد: بیش از ۱٫۲ میلیارد لیتر سوخت (حدود ۷۵۰ میلیون تن – کیلومتر) نیز در این مدت، مخزن دار راه آهن حمل شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۹۳۴۲ بازدید