سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

پیشرفت فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از مرز ۲۸ درصد گذشت

پیشرفت فاز ۲۲ تا ۲۴ میدان گاز پارس جنوبی تا مرداد امسال در بخش های دریا، خشکی و حفاری به ۲۸٫۲۵ درصد رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، ساخت چهار سکوی دریایی هر یک با ظرفیت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز با ۲۰٫۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

ساخت دو خط لوله زیردریایی ۳۲ اینجی درمجموع به طول ۲۶۰ کیلومتر و دو خط لوله دریایی ۱۸ اینچی جمعا به طول ۱۲ کیلومتر نیز در فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا مرداد امسال ۲۲٫۲۷ درصد پیشرفت داشته است.

حفر ۳۸ حلقه چاه تولیدی و ساخت پالایشگاه خشکی به ظرفیت ۲۰۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در فاز ۲۲ تا ۲۴ میدان گاز پارس جنوبی در درست اجراست.

پیشرفت بخش های خشکی این فازها تا مرداد امسال به ۳۶٫۱۳ درصد و در بخش حفاری ۱۵ درصد گزارش شده است.

به گزارش شانا، قرارداد توسعه ۶ فاز باقیمانده پارس جنوبی معادل ظرفیت تولیدی ۸ فاز گازی (فازهای  ۱۳، ۱۴، ۱۹ و ۲۲ تا ۲۴ ) خرداد سال گذشته با چند کنسرسیوم ایرانی متشکل از شرکت های سازنده و پیمانکاران اجرایی به امضا رسید.

فازهای ۲۲ تا ۲۴ نخستین طرح از مجموع پروژه های جدید در دست ساخت پارس جنوبی است که در قالب برنامه توسعه زودهنگام فازها “حفاری و توسعه بخش دریا” را زودتر از زمان تعیین شده آغاز کرده است.

 

مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ ، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی مرداد امسال در تشریح عملکرد پیمانکاران ایرانی از اجرای بیش از ۲۳ میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی در آماده سازی پالایشگاه خشکی خبر داده و گفته بود: در حالی که نصب اسکلت های فلزی در فازهای قبلی پارس جنوبی با حضور پیمانکاران خارجی از ماه بیستم اجرای پروژه انجام می شد، اما نصب اسکلت های فلزی در فازهای ۲۲ تا ۲۴ از ماه هشتم آغاز و تا کنون ۵ هزار تن اسکلت فلزی در این فازها نصب شده است.

به گفته فرهاد ایزدجو براساس برنامه زمان بندی اجرای طرح ها، تنها در سال نخست اجرای این پروژه، ۳۵ هزار متر مکعب در این فازها بتن ریزی شده و این در حالی است که شرکت هیوندای کره جنوبی در مدت مشابه در طرح توسعه فازهای ۴ و ۵ تنها ۱۰ هزار متر مکعب بتن ریزی داشته است.

وی با اشاره به برنامه ریزی مطلوب پیمانکار ایرانی “بخش دریایی” این فازها گفته بود: عمده مواد اولیه ساخت جکت ها و عرشه ها از سوی شرکت صدرا تامین شده است و با ساخت بخش هایی از جکت های این طرح، به زودی عملیات ساخت عرشه ها در جزیره صدرا در استان بوشهر آغاز خواهد شد.

به گفته ایزدجو با تدابیر صدرا، نخستین جکت این فازها به منظور استقرار دکل حفاری دوم دی ماه سال جاری نصب خواهد شد.

تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱۰۵ میلیون تن گاز مایع (ال.پی.جی) ، تولید سالانه یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، از مهم ترین اهداف طرح توسعه فازهای ۲۲-۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۹۳۷۷ بازدید