- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

حجم سوآپ نفت در ماه‌های آینده با تدوین راهکارهای جدید افزایش می‌یابد

سیدمحسن قمصری با اشاره به تدوین راهکارهای جدید برای افزایش سوآپ نفت، گفت: سوآپ نفت ایران که از چندی پیش ازسر گرفته شده به تدریج افزایش خواهد یافت.

مدیر اموربین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو  با خبرنگار شانا با بیان این که از زمان از سرگیری سوآپ تاکنون حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از پایانه نکا وارد کشور شده است، گفت: این رقم پس از رسیدن به حدود یک میلیون بشکه آماده بارگیری از پایانه های صادراتی جنوب کشور خواهد شد.

سیدمحسن قمصری با تاکید بر این که کیفیت محموله ها برای ایران مهم است، افزود: امیدواریم تا پایان ماه جاری میلادی اولین محموله نفت خام سوآپ شده صادر شود.

وی ادامه داد: ایران برای سوآپ ظرفیت قابل توجهی دارد و با توجه به قابلیت های موجود می تواند سالانه از این محل درآمد خوبی برای کشور کسب کند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: با روش ها و راهکارهای جدیدی که تدوین شده است بدون تردید در ماه های آینده تقاضا برای سوآپ افزایش خواهد یافت و کشورمان باحفظ منافع ملی خود به سوآپ نفت همسایگان شمالی خود خواهد پرداخت.

به گزارش شانا، مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، روز گذشته در جریان نشست با اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در مورد سوآپ تصریح کرد: سوآپ نفت مزیت فراوانی برای کشور دارد و نفتی که از شمال کشور وارد می شود به لحاظ مرغوبیت مزایای خوبی برای ما خواهد داشت و وزارت نفت بر این باور است که سوآپ در بخش خصوصی بهتر انجام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران نیز چندی پیش با تایید از سرگیری سوآپ نفت خام ایران گفت: از ابتدای مرداد ۳۰۰ هزار بشکه نفت سواپ شده و قرار است تا ۹۰ روز این نفت خام را در جنوب کشور تحویل دهیم.

احمدقلعه بانی افزود: در حال مذاکره برای افزایش حجم سوآپ با روش های جدید هستیم.

وی تصریح کرد: سوآپ نفت یکی از برنامه های شرکت ملی نفت ایران است و می خواهیم با قیمت مناسب و منصفانه نفت را سوآپ کنیم و ما عامل فروش نفت دیگران نخواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: اظهار نظر ها در این مورد که وزیر پیشین نفت سوآپ را متوقف کرد، درست نیست، بلکه ما با این توقف در پی اصلاح روش های سوآپ بودیم.

[1] [2] [3] [4]