سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

برابرسازی قیمت‌های نفت و گاز در برنامه G.E.C.F

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به برگزاری اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز(G.E.C.F) در آبان‌ماه گفت: برابرسازی قیمت‌های نفت و گاز از جمله مباحثی است که در اجلاس وزرای مجمع نیز بر آن تاکید شده است.

سید محمد علی خطیبی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، با اشاره به رشد تقاضای جهانی به گاز طبیعی تصریح کرد: پیش‌بینی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد در آینده میزان قیمت گاز طبیعی از میزان قیمت‌های جهانی نفت نیز رشد بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر رویکردهای جهانی در زمینه استفاده از گاز طبیعی بیش از گذشته است و گاز طبیعی دارای بالاترین میزان رشد تقاضا نسبت به سوخت‌های دیگر موجود در جهان است.

تقویت اهداف سازمان مورد توجه نخستین اجلاس سران

خطیبی با اشاره به برگزاری اجلاس بعدی وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) و اجلاس سران در روز ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۱  میلادی (۲۴ آبان) در دوحه قطر تاکید کرد: تقویت اهداف و اصول سازمان از مهم‌ترین اهداف نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای نخستین بار از سوی کشورهای عضو برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: در این اجلاس آخرین تحولات بازارهای جهانی گاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادر کننده گاز  با تاکید بر اینکه ایجاد انگیزه سودآوری و جذب سرمایه‌گذاران جدید از دیگر مسائلی است که کشورهای صادرکننده گاز باید به آن بیشتر توجه کند، افزود: با انجام به‌موقع سرمایه‌گذاری‌ها، تامین نیازهای آتی کشورهای عضو به آسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به تاثیر بحران‌های اقتصادی جهانی در کاهش سرمایه‌گذاری در تولید گاز در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ میلادی تصریح کرد: کشورهای عضو مجمع باید با بهره‌گیری از این تجربه، به‌دنبال راهکارهای جدید برای جذب سرمایه‌گذاران و توسعه پروژه‌های تولیدی گاز طبیعی باشند تا بار دیگر با کاهش قیمت‌های جهانی این سوخت پاک روبه رو نشویم.

به گفته خطیبی با سرمایه‌گذاری‌های به‌موقع، در سال‌های آینده شاهد افزایش تولید گاز خواهیم بود که در این صورت میزان عرضه، پاسخگوی تقاضای رو به رشد بازار جهانی سوخت سازگار با محیط زیست و ارزان گاز طبیعی خواهد بود.

براساس این گزارش،  ۱۱ کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور به عنوان ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور دارند. کشورهای عضو ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

الجزایر، بولیوی، ایران، قطر، گینه استوایی، لیبی، مصر، نیجریه، روسیه، ترینیداد وتوباگو، ونزوئلا ۱۱ عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۴۲۹۹ بازدید