سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

نخستین جایگاه بدون تبخیر بنزین ایران راه‌اندازی شد

همزمان با سال جهاد اقتصادی، نخستین جایگاه سوخت مجهز به تجهیزات جمع‌آوری کننده بخارات بنزین کشور در استان البرز راه‌اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس فریدون جلیلیان در خصوص اجرای مرحله دوم طرح کهاب، با یادآوری اینکه تاکنون در حدود ۷۰ درصد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجهیز جایگاه‌ها به تجهیزات جمع‌آوری بخار بنزین اجرایی شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۳ تمامی انبارهای جدید و موجود ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی و جایگاه‌های سوخت به این تکنولوژی جدید مجهز شوند .

مجری طرح کهاب در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از راه‌اندازی کامل نخستین جایگاه‌جمع آوری کننده بخارات بنزین در استان البرز خبر داد و افزود: در حال حاضر این پروژه به صورت آزمایشی راه اندازی شده است و پیش‌بینی‌ می‌شود روزانه ۳۰ درصد تبخیر بنزین در زمان سوخت گیری خودروها کاهش یابد .

وی با اعلام اینکه در مجموع برای اجرای فاز دوم این پروژه حداقل ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با بومی سازی برخی کالاها انجام خواهد گرفت، تصریح کرد: از سوی دیگر برای بازیافت بخار بنزین در انبارهای نفت سه روش اصلی وجود داشته که به صورت جداگانه و آزمایشی در انبارهای نفت قزوین، بندرعباس ( فناوری کربن فعال)، انبار نفت کرج (فناوری غشایی) و انبار نفت شمال غرب تهران (فناوری تبریدی) در حال اجرا است .

مجری طرح کهاب در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پایان با تاکید بر اینکه تجهیز انبار نفت شمال غرب تهران با مشارکت خارجی از پیشرفت مطلوبی برخوردار است اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی همچون گمرک، سازمان حفاظت محیط زیست و مجلس شورای اسلایم به زودی پیشرفت قابل توجهی در اجرای این طرح زیست محیطی حاصل شود .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۳۴۵۳ بازدید