سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

ظرفیت تولید گاز از فاز یک پارس جنوبی ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

عملیات اجرایی طرح افزایش ظرفیت سکوهای فاز یک میدان گازی پارس جنوبی تا پایان شهریور به پایان می‌رسد و مهرماه گاز آن وارد مدار تولید می شود.

سرپرست فاز یک پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: مهرماه امسال ظرفیت سکوی شماره یک فاز ۱ پارس جنوبی با اتمام پروژه افزایش ظرفیت تولید فراساحل، بیش از ۲۵ درصد افزایش می یابد.

روح الله ضیغمی گفت: پروژه افزایش ظرفیت سکوهای فاز یک پارس جنوبی با هدف افزایش ظرفیت تولید فراساحل این فاز، افزایش ظرفیت سکوی تولید SPP1 از ظرفیت موجود به ۱۰۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و  حفاری چند حلقه چاه جدید در آینده در حال انجام است.

وی گفت: انجام فعالیت‌های مربوط به افزایش ظرفیت سکوها به دو پیمانکار شرکت پتروپارس به عنوان پیمانکار اصلی و شرکت پیمانکاری بین‌المللی ایران (IGC) به عنوان پیمانکار فرعی واگذار شده است.

ضیغمی در تشریح مراحل مختلف پیشرفت پروژه افزایش ظرفیت سکوهای فاز یک پارس جنوبی گفت: مدارک مهندسی پایه فعالیت های مربوط به تولید مدارک پروژه از سوی شرکت پیمانکاری بین‌المللی ایران انجام شده و همه فعالیت‌های مربوط به طراحی تفصیلی (Detail Design) و مهندسی خرید پروژه به پایان رسیده است.

وی افزود: با تلاش ها و پیگیری‌های انجام شده در همه بخش‌ها (کارفرما، پیمانکار اصلی و پیمانکار فرعی) کالاهای مورد نیاز این پروژه از بهترین سازندگان داخلی و خارجی خریداری و حمل و اقلام زمانبر در قالب ۱۱ بسته تامین شده است.

 

ضیغمی در باره فعالیت های انجام شده در بخش نصب تجهیزات در دریا گفت: عملیات نصب تجهیزات در دریا از اول تیر امسال با مجوز توقف تولید وزارت نفت به مدت ۹۰ روز آغاز شده است.

وی افزود: پس از پایان فعالیت های مربوط شامل تجهیز شناورها، تجهیزات و نیروی انسانی لازم، عملیات جداسازی تجهیزات موجود و نصب تجهیزات جدید آغاز شده و هم اکنون فعالیت های مربوط به نصب تجهیزات برقی و ابزاردقیق در مراحل پایانی است.

سرپرست فاز یک پارس جنوبی گفت: با وجود مشکلات فراوان در زمینه تحویل تجهیزات از سازندگان خارجی و شرایط متغیر آب و هوایی در دریا که بر عملیات اجرایی در دریا تاثیرگذار بوده است، پیش بینی می‌شود عملیات اجرایی سکوهای فاز یک پارس جنوبی طبق برنامه تا پایان شهریور ماه به پایان برسد و امیدواریم پس از گذشت زمان راه اندازی این پروژه در مهرماه وارد مدار تولید کشور شود.

بر پایه این گزارش، طرح توسعه فاز یک میدان گازی پارس جنوبی در  یک قرارداد بیع متقابل در سال ۱۳۷۶به شرکت پتروپارس واگذار شد و در سال ۱۳۸۳ به پایان رسید. پس از گذشت چند سال از تولید این میدان، مطالعه جدیدی برای افزایش ظرفیت سکوهای فاز یک در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفت.

پروژه اجرای طرح افزایش ظرفیت گازی سکوی فاز یک پارس جنوبی با استفاده از دانش مهندسان ایرانی در حال اجرا و برای نخستین بار است که در کشور نیروهای مهندسی، متخصصان و گروه­ های اجرایی داخلی در بخش کارفرما و پیمانکار روی یکی از میدان های گازی ایران فعالیت می کنند.

به کارگیری حدود ۳۰۰ نفر از کارکنان که ۷۰ درصد این افراد نیروهای جوان (در همه سطوح مهندسی، برنامه­ ریزی و کنترل پروژه، ایمنی و اجرا) بوده اند، از ویژگی هایی ممتاز این پروژه است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۳۴۰۶ بازدید