سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

کشف بزرگ توتال در دریای کاسپین یک صدم پارس جنوبی گاز دارد

آذربایجان میدان گازی ۳۰ ساله را دوباره کشف کرد!/ کشف بزرگ توتال در دریای کاسپین یک صدم پارس جنوبی گاز دارد

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود گفت:میدان آبشرون که طی روزهای گذشته از آن به عنوان کشف بزرگ گاز در دریای کاسپین توسط رقبای ایران یاد شده میدانی است که وجود گاز در آن در سالهای حکومت شوروی سابق به اثبات رسیده بود و کشف تازه ای نیست

یک منبع آگاه با اشاره به اینکه میدان گازی آبشرون واقع در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی میدان گازی شاه دنیز و در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی باکو ،سالها قبل توسط دولت شوروی سابق و کارشناسان نفتی آنها کشف و حفر یک حلقه چاه اکتشافی نیز در آن صورت گرفته است گفت: آنچه تحت عنوان کشف یک میدان گازی جدید در دریای  کاسپین توسط آذربایجان مطرح شده است کشف تازه ای نیست .

وی تاکید کرد: از سال ۱۹۹۴ میلادی به بعد و بنابر سیاست های دولت آذربایجان مبنی بر توسعه منابع نفت و گاز در آن کشور ، کنسرسیومی از شرکت های بین المللی تشکیل و در نهایت با انجام مناقصه ۲۶ ساختار کوچک و بزرگ از طریق قرارداد PSA ، توسعه بلوک آبشرون نیز با کنسرسیومی از شرکت توتال با ۴۰ درصد و شرکت دولتی نفت آذربایجان ( سوکار) با ۴۰ درصد و شرکت GDF فرانسه با ۲۰ درصد در دستور کار قرار می گیرد.

این منبع مطلع تصریح کرد:در نهایت شرکت توتال با تاخیر دوساله به دلیل محدودیت سکوی حفاری، موفق شد دومین چاه اکتشافی را در عمق ۵۰۰ متری آب و حدود ۶۰۰۰ متری زیر بستر دریا حفاری کند .

این منبع آگاه خاطرنشان ساخت: میزان ذخیره این میدان o.3تریلیون فوت مکعب ( حدود یکصدم ذخیره میدان پارس جنوبی ) تخمین زده  شده است، اما بهره برداری از این میدان به دلیل عمق آب به سال های بعد از ۲۰۲۱ موکول شده است .

وی در پایان خاطر نشان کرد: حتی در نقشه های منتشر شده در سال های ۲۰۰۲ توسط دولت های آذربایجان و روسیه نیز ، میدان آبشرون به رنگ زرد که نشانگر ذخایر گازی است مشخص شده است .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۰۳۳۴ بازدید