سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

احداث ۴ مخزن ذخیره سازی در بزرگ ترین مرکز صادرات نفت کشور

رئیس پایانه نفتی خارگ از احداث ۴ مخزن ذخیره سازی نفت خام هریک با ظرفیت یک میلیون بشکه در جزیره خارگ خبر داد و افزود: بر اساس برنامه، قرار است چهار فروند یدک کش جدید با هدف تقویت ناوگان دریایی پایانه نفتی خارگ خریداری شود.

رئیس پایانه نفتی خارگ در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: با ورود یدک کش های جدید، سرعت پهلودهی و جداسازی، کیفیت پهلودهی و ایمنی در پایانه نفتی خارگ افزایش خواهد یافت.

عباس اسدروز گفت: با تجهیز ناوگان دریایی از جمله یدک کش ها به آخرین فناوری روز دنیا، شرکت پایانه های نفتی ایران در زمینه کمی و کیفی عملیات صادرات نفت خام را به خوبی مدیریت و کنترل خواهد کرد.

به گفته وی، هم اکنون پایانه نفتی خارگ مجهز به پرقدرت ترین یدک کش های خاورمیانه با قدرت ۵۰۰۰ هزار اسب بخار و در نوع خود بی نظیر است.

اسدروز پروژه های در دست اجرای این شرکت در پایانه خارگ را در سه بخش خطوط لوله، اسکله های صادارتی و مخازن ذخیره سازی نفت خام تقسیم بندی و تصریح کرد: در این سه حوزه، پروژه های خوبی در حال اجراست که از میان آنها می توان به حفاظت آندی و کاتدی، تعمیر خطوط لوله همچنین احداث مخازن ۴ میلیون بشکه ای نفت خام اشاره کرد.

وی با بیان این که نفت خام تولیدی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با پنج خط لوله زیردریایی به جزیره خارگ منتقل می شود، افزود: این نفت خام در دو نوع سنگین و سبک به صورت مجزا دریافت و ذخیره می شود؛ نفت خام شرکت نفت فلات قاره نیز از حوزه های نفتی مناطق دریایی در اطراف جزیره خارگ تولید (که به نفت خام فروزان معروف است) و به صورت مجزا دریافت و صادر می شود.

اسدروز با بیان این که جزیره خارگ، صنعت نفت کشور را به اقتصاد جهانی پیوند می دهد، افزود: هم اکنون کل تولید نفت کشور، مازاد بر تغذیه پالایشگاه ها با خطوط لوله از گناوه به مخازن جزیره خارگ پمپاژ می شود.

بر پایه این گزارش، جزیره خارگ بزرگ ترین مرکز ذخیره سازی و صادارت نفت خام کشور است. از ویژگی های این جزیره که آن را محلی ممتاز برای ذخیره سازی و صادرات نفت خام تبدیل کرده، وجود ارتفاعات مناسب برای احداث مخازن نفت خام همچنین نزدیکی به مناطق نفت خیز استان خوزستان است. سواحل عمیق، از دیگر مزایای طبیعی ویژه منطقه خارگ است که این ویژگی، ایجاد پهلوگاه های مناسب، برای بارگیری نفت کش ها را امکان پذیر کرده است.

شرکت پایانه نفتی خارگ با در اختیار داشتن تاسیسات صنعتی و به کارگیری نیروی انسانی متخصص خود، مسئولیت مدیریت و راهبری عملیات اجرایی پهلودهی و جداسازی نفتکش ها، دریافت، ذخیره سازی، اندازه گیری و صدور بیش از۹۰ درصد نفت خام کشور (از طریق پایانه نفتی خارگ) صدور میعانات گازی کشور (از طریق پایانه عسلویه) و عملیات معاوضه (SWAP) نفت خام دریافتی از کشورهای حوزه دریای خزر (از طریق پایانه نفتی شمال) را به عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۶۴۳۰ بازدید