سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN
وزیر نفت:

انگیزه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت بیشتر می‌شود

مهندس رستم قاسمی بر استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت شامگاه سه شنبه ۲۲ شهریور، در مراسم بازدید و نشست مشترک با مدیران ارشد شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)  با تاکید بر این که در میدان های مشترک تلاش وزارت نفت تامین به موقع منابع مالی مورد نیاز است، گفت: توسعه دهندگان این میدان ها به خصوص بانک ها و موسسات مالی اعتباری که توانایی اجرای کار به صورت بیع متقابل و فاینانس را دارند، باید انگیزه مالی داشته باشند و ما هم کمال همکاری را خواهیم داشت، این موضوع در مورد خارجی ها هم در میدان های مشترک صدق می کند، چرا که ما باید برای جذب سرمایه های خارجی همکاری داشته باشیم.

مهندس رستم قاسمی تصریح کرد: اعتقاد دارم که مجموعه وزارت نفت به ویژه شرکت متن توانمندی و مدیرانی بسیار با تجربه دارد، از این رو مدیران صنعت نفت در صورت همفکری و همدلی با یکدیگر می توانند کارهای بزرگ را به خوبی انجام دهند.

وی با بیان این که پروژه های بزرگی در صنعت نفت باقی مانده و هم اکنون تولید نفت و گاز جزو موضوعات محوری وزارت نفت است، اظهار کرد: امروز از مهم ترین کارها حفظ و افزایش تولیدات است زیرا زیرساخت ها و اقتصاد کشور به میزان قابل توجهی به درآمد حاصل از منابع نفتی و گازی بستگی دارد.

این عضو هیئت دولت گفت: امروز جهاد در صنعت نفت، افزایش تولید نفت و درآمد کشور است و این کار با توجه به توانمندی های صنعت نفت ان شاء الله محقق خواهد شد.

گرفتن حق مردم ایران در میدان های مشترک اولویت کاری وزارت نفت

وزیر نفت تاکید کرد: هم اکنون گرفتن حق مردم ایران در میدان های مشترک، تکلیف و اولویت کاری وزارت نفت است و اگر کوتاهی کنیم، این حق به جیب دیگران می رود.

مهندس قاسمی افزود: باید با فراهم کردن محیطی آرام و به دور از استرس، به فکر شتاب بخشی به اجرای پروژه های صنعت نفت باشیم.

تلاش وزارت نفت برای جذب منابع مالی

وزیر نفت با تاکید بر این که وزارت نفت در زمینه تامین منابع مالی، تلاش های جدی را آغاز کرده است، گفت: فروش اوراق مشارکت ریالی و ارزی، طرح صکوک، صندوق های انرژی فاند، اخذ مجوز از دولت برای پشتیبانی سرمایه گذاری بیشتر شرکت نیکو و … از جمله بحث های جدی کنونی در این وزارتخانه است، ضمن آن که هم اکنون بعضی مجوزهای لازم برای این کارها اخذ شده است.

این عضو هیئت دولت گفت: با توجه به وجود شرایط تحریم به صدور مجوزهای لازم از بیرون صنعت نفت برای شتاب گیری کارها نیازمند هستیم تا از بروکراسی اداری خارج شویم که خوشبختانه هم اکنون در تلاش هستیم این مجوزها را از خارج از وزارت نفت بگیریم.

مهندس قاسمی گفت: در فضای کنونی کشور دولت و مجلس پشتیبان وزارت نفت هستند و هم اکنون قانون وزارت نفت با هماهنگی خوبی در مجلس در حال تصویب است.

رفع موانع اخذ مجوزهای اداری

وزیر نفت کاهش زمان برای تصمیم گیری در داخل مجموعه صنعت نفت را ضروری خواند و گفت: در وزارت نفت باید خیلی سریع تصمیم گیری ها در مدت کوتاهی انجام و برای اجرا ابلاغ شود.

مهندس قاسمی گفت: مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت موظفند که به کارهای شرکت های تولیدی نفت و گاز شتاب ببخشند، زیرا نباید برای تولید هیچ وقتی را هدر دهیم تا بتوانیم عدم النفع تولید را داشته باشیم.

شرکت متن خصوصی نمی شود

وی گفت: قسمتی از افزایش تولید نفت در برنامه پنجم توسعه در شرکت متن محقق خواهد شد، از این رو باید برای انجام به موقع این کار برنامه ریزی کنیم، ضمن آن که در مورد واگذاری این شرکت به بخش خصوصی در قالب اصل ۴۴ تلاش خواهد شد که شرکت متن در صنعت نفت بماند و بتواند کارهای توسعه ای خود را دامه دهد.

تعیین تکلیف نیازهای مالی پروژه های صنعت نفت

این عضو هیئت دولت افزود: تا کنون در راستای تامین اعتبارات با بانک های مختلف داخلی جلساتی داشته ایم از این رو همه شرکت ها باید برنامه های کاری خود را به همراه نیاز های مالی به وزارت نفت ارسال کنند تا وضع مالی پروژه های صنعت نفت بررسی شود.

وی گفت: برخی پروژه ها از جمله میدان های نفتی و گازی غیر مشترک از اولویت کاری کمتری برخوردارند و می تواند جدا از منابع مالی وزارت نفت به صورت بیع متقابل توسعه یابند.

وزیر نفت تصریح کرد: بعد از مشخص شدن تکلیف همه پروژه های صنعت نفت، وزارت نفت به هیچ وجه در زمینه زمان اجرای کار کوتاه نمی آید.

معیار همکاری با چینی ها انجام به موقع و خوب پروژه هاست

وزیر نفت با تاکید بر این که بنا داریم با چینی ها در پروژه های ملی همچون میدان های مشترک بر اساس زمان بندی کار کنیم، گفت: اگر احساس کنیم که انجام کار معطل شده است، ادامه همکاری با آنها را مجددا بررسی خواهیم کرد.

وی با اشاره به دور جدید مذاکرات با چین در زمینه تعیین تکلیف پروژه ها، گفت: طرف چینی باید حساسیت ما در مورد اهمیت زمان بندی به ویژه در میدان های مشترک را درک کند و بر این اساس باید در روند اجرای پروژه ها شتاب کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۳۷۲۰ بازدید