سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

وضعیت تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت تعیین تکلیف می شود

وزیر نفت با تاکید بر اهمیت شتابدهی به اجرای پروژه‌های صنعت نفت، از تعیین تکلیف وضعیت مالی پروژه‌های این صنعت و به‌ویژه پروژه‌های توسعه میدان‌های مشترک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس رستم قاسمی در مراسم بازدید از شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) که عصر روز سه‌شنبه (۲۲ شهریور) انجام شد، در جمع مدیران این شرکت بر ضرورت تسریع اجرای برنامه‌های تولید نفت تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت و به‌ویژه توسعه میدان‌های مشترک که از اولویت جدی برخوردارند، به‌زودی تعیین تکلیف می‌شود، تصریح کرد: در این رابطه با اعلام جزئیات پروژه‌ها از سوی شرکت‌ها و ارائه درخواست‌های اجرای آنها، اختیارات لازم به مدیران شرکت‌های عملیاتی تفویض خواهد شد.

مهندس قاسمی در ادامه خاطرنشان کرد: به‌این ترتیب وزارت نفت در تلاش است تا زمینه اجرای پروژه‌ها را با حل موانع و مشکلات برطرف کند ولی در مقابل انتظار دارد شرکت‌ها نیز در چارچوب برنامه‌ زمانبندی و بدون تاخیر، پروژه‌ها را در زمان‌های وعده داده شده نهایی کرده و به مرحله بهره‌برداری برسانند.

تعیین تکلیف توسعه میدان‌های مشترک

وی با تاکید بر اینکه توسعه هرچه سریع‌تر میدان‌های مشترک نفت و گاز در اولویت برنامه‌های وزارت نفت است، تصریح کرد: باید با شتاب بیشتر تکلیف توسعه همه این میادین مشخص شود.

وزیر نفت افزایش تولید نفت و نگهداشت آن را در شرایط کنونی از مهم‌ترین کارها دانست و گفت: ایجاد زیرساخت‌های توسعه‌ای در کشور نیازمند منابع مالی است که تامین بخش عمده‌ای از آن به تولید نفت و گاز وابسته است؛ به‌همین دلیل هم‌اکنون فعالیت‌های تولیدی و توسعه‌ای در صنعت نفت نوعی جهاد شمرده می‌شود.

وی از توسعه میدان‌های مشترک و تولیدی کردن سهم ذخایر هیدروکربوری ایران در این میدان‌ها به عنوان حق مردم کشورمان یاد کرد و یادآور شد: نیاز است که برنامه پنجم توسعه در زمینه تولید از میدان‌های مشترک بازنگری شده و میزان هدف‌گذاری تولید نفت افزایش پیدا کند.

 

این عضو کابینه دولت تحقق اهداف تولیدی نفت و گاز را در دست کارکنان توانمند و سختکوش صنعت نفت دانست و افزود: خانواده صنعت نفت در شرایط سخت مناطق عملیاتی تولید نفت و گاز را محقق می‌کنند.

وی با اشاره به برخی تلاش‌های انجام شده برای تامین منابع مالی و انجام مذاکرات مختلف در زمینه‌های فروش اوراق مشارکت، صکوک، انرژی‌فاندها و نیز شیوه‌های فاینانس و بیع‌متقابل توضیح داد: به‌زودی به نتایج خوبی در زمینه تامین منابع مالی خواهیم رسید.

وزیر نفت با تقدیر از حمایت‌های دولت و مجلس شورای اسلامی از وزارت نفت در مسیر رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده اظهار کرد: شرکت‌های عملیاتی صنعت نفت نیز باید با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش مناسب، برای سرعت‌بخشیدن به اجرای پروژه‌ها و به‌ویژه افزایش تولید نفت و گاز اقدام کنند زیرا در این صورت وزارت‌خانه از اقدامات آنها حمایت کرده و مسیرها را هموار خواهد کرد.

وی سیاست وزارت نفت را در قبال توسعه میدان‌های مشترک بر مبنای همکاری حداکثری  تبیین کرد و گفت: باتوجه به اینکه توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز در کوتاه‌ترین زمان در برنامه است، نهایت همکاری با مشارکت‌کنندگان داخلی و خارجی در تولید در برنامه قرار دارد.

مهندس قاسمی با اشاره به استقبال وزارت نفت از حضور شرکت‌های خارجی در اجرای پروژه‌های صنعت نفت کشورمان خاطرنشان کرد: وزارت نفت محیطی برای سیاسی‌کاری نبوده و کار مهم‌ترین هدف آن است؛ به‌همین دلیل همه کسانی که به اصول اصلی نظام اسلامی همچون اعتقاد به ولایت‌فقیه پایبند باشند، می‌توانند در این وزارتخانه خدمت کنند.

براساس این گزارش، در بازدید وزیر نفت از شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس قلعه‌بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مهندس خجسته‌مهر معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، دکتر میرمحمد صادقی معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت، مهندس دلپریش مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران، مهندس سعدونی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) به همراه مدیران و مجریان این شرکت و نیز مهندس جباری مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، مهندس قاسمی را همراهی کردند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۰۴۶۰ بازدید