سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

تولید قدیمی‌ترین میدان نفتی خاورمیانه به ۲۸ هزار بشکه رسید

با تلاش وزارت نفت و احیای میدان نفتی مسجد سلیمان به‌عنوان قدیمی‌ترین میدان نفتی خاورمیانه، اجرای طرح توسعه آن، میزان تولید را از حدود ۳۰۰۰ بشکه قبلی به ۲۸ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، در عمر ۱۰۳ ساله این میدان حدود ۱٫۲ میلیارد بشکه نفت از آن تولید شده و میزان نفت درجای باقیمانده قابل تولید نیز حدود ۲۲ میلیون بشکه برآورد شده به‌گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود اگر با همین روند و ضریب بازیافت ۱۸ درصد تولید ادامه داشته باشد، حدود ۴۰ سال دیگر تولید خواهد داشت.

در این زمینه به‌تازگی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از افزایش تولید نفت میدان مسجدسلیمان به حدود ۲۸ هزار بشکه در روز خبر داده است.

دکتر هرمز قلاوند با بیان اینکه طرح توسعه میدان مسجدسلیمان به عنوان قدیمی‌ترین میدان نفتی ایران با هدف استخراج روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت از یال شمالی سازند آسماری این میدان اجرا شد، افزود: در اجرای این طرح ۱۵ حلقه چاه توسعه‌ای شامل ۱۲ حلقه چاه افقی و سه حلقه چاه عمودی حفاری شد که با نصب تلمبه‌های درون‌چاهی در این چاه‌ها تولید نفت از میدان مسجدسلیمان از سه هزار به حدود ۲۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

به گفته وی نفت استخراج شده پس از فرآورش در واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی تازه ساخته شده مسجدسلیمان به واحد بهره‌برداری نفت سفید و از آنجا به واحد بهره‌برداری شماره ۲ اهواز برای انتقال به مبادی مصرف ارسال می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که در یک قرن گذشته حدود ۲۰ درصد نفت میدان مسجدسلیمان استحصال شده است، گفت: طرح توسعه میدان نفتی مسجدسلیمان و به کارگیری تلمبه‌های درون‌چاهی به عنوان یکی از روش‌های بازیافت ثانویه از مخازن، تجربه جدیدی است که می‌تواند برای توسعه و احیای دیگر میدان‌های قدیمی که در حال افت فشار مخزن و کاهش تولید هستند، مفید و موثر باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۵۷۲۹۹ بازدید