سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

نوسان تولید نفت ایران در سال ۸۹ در کمترین حد از میانگین هفت ساله خود قرار دارد

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، کارنامه تولید نفت این شرکت در سال گذشته را بسیار درخشان ارزیابی کرد و گفت: نوسان تولید در سال گذشته حداقل میانگین هفت ساله خود بوده است.

مسعود جباری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت، به مشکلات تامین بودجه در طرح های شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: تحقق برنامه ۵ ساله توسعه به سالانه ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد؛ این در حالی است که بودجه شرکت ملی نفت ایران در سال جاری نزدیک به ۸ میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: در حالی که صنعت نفت نیازمند تامین سرمایه مورد نیاز خود از منابعی غیر از محل بودجه است، اما تمایل بانک ها و موسسات بزرگ خصوصی برای سرمایه گذاری در این صنعت در حد انتظار نیست.

جباری تاکید کرد: با وجود مشکلات مالی در صنعت نفت اما نوسان تولید در سال گذشته در حداقل میانگین هفت ساله خود بوده است و از این رو از نظر حجم تولید، سال ۸۹ به عنوان یکی از موفقیت آمیزترین سال های صنعت نفت در ۷ سال گذشته به شمار می آید.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر میادین نفتی ایران در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، گفت: به طور حتم هزینه نگهداری و تولید از میادینی که در نیمه دوم عمر خود قرار دارند بسیار بیشتر از میادین جوان است و از همین رو برای تحقق برنامه های صنعت نفت در سند چشم انداز باید برنامه ریزی مالی دقیقی داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۵۵۲۷۲ بازدید