سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

تشکیل کمیته انرژی مشترک بین ایران و روسیه

مهندس رستم قاسمی وزیر نفت ایران و سرگئی اشماتکو وزیر انرژی فدراسیون روسیه در دیداری که روز گذشته (یکشنبه – ۲۰ شهریور) برگزار شد به بررسی همکاری های مشترک دو کشور در حوزه انرژی پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، در جلسه وزیران نفت وانرژی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه همکاری های موجود و آتی حوزه انرژی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

در این جلسه طرفین بر تسریع و اجرایی کردن نقشه راه انرژی مشترک که در سال گذشته مورد توافق قرار گرفته است، تاکید کردند.

همچنین در این دیدار عدم احداث هر گونه خط لوله گاز در دریای خزر به دلیل مسائل زیست محیطی و حفاظت از آبزیان و جلوگیری از آلودگی دریا مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.

در دیدار مشترک مهندس قاسمی و سرگئی اشماتکو طرفین حمایت خود را از همکاری و اتخاذ مواضع مشترک در مجمع کشورهای صادر کننده گاز و سایر مجامع بین المللی و منطقه ای انرژی اعلام داشته و به نقش آفرینی مجامع مذکور در امنیت عرضه و تقاضای گاز برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان اشاره کردند.

از طرف دیگر وزیران نفت و انرژی ایران و روسیه با تاکید بر همکاری مشترک در توسعه میادین نفت و گاز که قبلاً نیز مذاکراتی بین شرکتهای دو کشور درخصوص آنها انجام پذیرفته بود، حمایت خود را از انتقال تکنولوژی و فن آوری روز در بخش های مختلف با یکدیگر اعلام داشتند.

در این زمینه کشور روسیه  آمادگی خود برای مطالعه و بررسی پروژه های افزایش ضریب برداشت مخازن نفتی ایران اعلام کرد که به دنبال آن برای شروع جدیدی برای  زمینه های همکاری مشترک آتی دو کشور برنامه ریزی شد.

براساس این گزارش، با توجه به تاکید وزیران نفت و انرژی دو کشور مبنی بر اهمیت بخش انرژی در گسترش همکاریهای متقابل، مقرر شد کمیته انرژی مشترک فی ما بین در سطح معاونین وزارتخانه های دو کشور تشکیل و جلسات کمیته بصورت مستمر برگزار شود تا متعاقباً توافقات بعمل آمده با رهنمودهای وزرای دو کشور پیگیری و اجرایی شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۶۳۵۰ بازدید