- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

صرفه جویی روزانه ۳هزار لیتر سوخت جت با افتتاح تاکسی وی شرقی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از صرفه جویی روزانه حدود سه هزار لیتر سوخت جت در فرودگاه بین المللی خلیج فارس با بهره برداری پروژه تاکسیوی شرقی باند این فرودگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید پیروز موسوی در نشست «بررسی و بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا و محیط زیست» تاکید کرد: اجرای طرح های سرمایه ای و پروژه های در دست ساخت باید به گونه باشد که علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی، منجر به سالم سازی محیط زیست نیز شود.

وی با بیان اینکه در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در سفر به عسلویه باید مبنای کار خود را رعایت مسائل زیست محیطی قرار دهیم، یادآور شد: به عنوان نمونه، با بهره برداری از پروژه «تاکسیوی شرقی فرودگاه بین المللی خلیج فارس»، در مصرف روزانه سوخت جت در این فرودگاه حدود سه هزار لیتر صرفه جویی می شود؛ این مهم به دلیل کاهش فاصله مورد نیاز برای خیزش هواپیماها (در نتیجه بهره برداری از پروژه یاد شده) محقق شده است.

موسوی افزود: پیشتر هواپیماها برای خیزش ناچار به طی حدود چهار کیلومتر طول باند پروازی این فرودگاه بودند؛ اما با بهره برداری این پروژه در مصرف سوخت هواپیمای ایرباس، حدود ۵۰۰ لیتر، بوئینگ، ۱۲ تا ۱۵۰ لیتر و فوکر ۱۰۰، حدود ۱۰۰ لیتر، در هر بار خیزش صرفه جویی می شود.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس اشاره به افزایش حجم عملیات توسعه ای در پارس جنوبی، یادآور شد: با توجه به نیاز عملیاتی و راهبردی بودن منطقه و شاخص‌های بین المللی، پروژه یاد شده در راستای توسعه باند دوم فرودگاه بین المللی خلیج فارس احداث و به بهره برداری رسید.

موسوی در باره طرح ساخت ترمینال دوم فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه نیز گفت: دومین طرح توسعه‌ای این فرودگاه که برای انجام آن ۳۱۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است، با مساحت ۱۴ هزار متر مربع، پس از ساخت، از طریق یک کریدور به ترمینال کنونی هفت هزار متر مربعی متصل خواهد شد.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح ساخت ترمینال دوم فرودگاه بین المللی خلیج فارس، هفت تونل هوایی ساخته می‌شود تا مسافران بدون طی مسیر، به طور مستقیم وارد هواپیما شوند؛ پس از ساخت و بهره برداری از ترمینال دوم این فرودگاه، پروازهای داخلی و خارجی تفکیک شوند.

[1] [2] [3] [4]