سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

ساخت ۹۰ درصد از تجهیزات بالادستی نفت تا سه سال آینده بومی می شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از عزم دومین شرکت بزرگ نفتی جهان در راستای حمایت از سازندگان تجهیزات صنعت نفت خبر داد و گفت: با تداوم روند فعلی پیش بینی می شود که تا سه سال دیگر ساخت نزدیک به ۹۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز بخش بالادستی نفت به دست بخش خصوصی و در داخل کشور صورت بگیرد.

احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: ساخت تمامی تجهیزات صنعت نفت در یک بازه زمانی کوتاه مدت امکان پذیر نیست و برای دستیابی به این هدف باید برنامه ریزی مدون و  حساب شده ای داشت.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۶۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز در داخل کشور ساخته می شود و بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته، پیش بینی می شود این رقم تا پایان سه سال آینده به ۹۰ درصد برسد.

قلعه بانی در ادامه به تاکید وزیر نفت بر ایجاد اتاق فکر مشترک با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: تصمیم گیری های کلان شرکت ملی نفت ایران بر مبنای نظرات مختلف کارشناسی که در اتاق های فکر صنعت نفت اعلام می شود، صورت می گیرد و با توجه به تاکید وزیر نفت بر استفاده از خرد جمعی، بزودی راهکارهایی مبتنی بر استفاده از ظرفیت های علمی بخش خصوصی نیز طراحی و اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: استفاده از پتانسیل های فکری بخش خصوصی در نهایت می تواند در ارتقای ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت مفید واقع شود.

معاون وزیر نفت در ادامه در خصوص راهکارهای ارایه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران برای افزایش میزان سرمایه گذاری در صنعت نفت نیز گفت: در حال حاضر انتشار اوراق مشارکت در اولویت است و در صورت احساس نیاز به توسعه سرمایه گذاری، انتشار صکوک نیز در برنامه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وزیر نفت، پیش از این بر حمایت همه جانبه صنعت نفت از سازندگان تجهیزات نفت تاکید کرده بود.

رستم قاسمی، از راه اندازی اتاق فکر مشترک صنعت نفت و بخش خصوصی خبر داده و گفته بود: به زودی در وزارت نفت سازکارهایی تشکیل خواهد شد تا از همفکری سازندگان، پیمانکاران و مشاوران داخلی بهره گرفته شود تا کارهای بزرگی که در برنامه پنجم پیش رو داریم به خوبی اجرایی شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۰۳۰۳ بازدید