سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

جلوگیری از خروج سالانه ۷۰ میلیون دلار ارز از کشور توسط پژوهشگاه صنعت نفت

دستیابی پژوهشگاه صنعت نفت به دانش فنی تولید کاتالیست ها، باعث جلوگیری از خروج سالیانه ۷۰ میلیون دلار ارز از کشور شد.

احمد فضل اللهی؛رییس واحد شناسایی و بررسی های راکتوری مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر مصرف انواع کاتالیست های صنعتی در کشور به بیش از ۲ هزار تن در سال می رسد که برای تامین این نیاز از کشورهای خارجی، سالیانه بیش از ۷۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می شد.

وی تاکید کرد: با شناسایی و معرفی منابع مختلف و نیز کاتالیست های تولید شده توسط شرکت های داخلی، مشکلات و انحصار ناشی از تحریم برای تهیه کاتالیست های مورد نیازکشور، شکسته شد.

رییس واحد شناسایی و بررسی های راکتوری مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت، افزود: . مصرف کل کاتالیست های صنعتی کشورتا پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور، بیش از ۵ هزار تن در سال و ارزش کل آن به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ارزش بازار جهانی کاتالیست ها در حال حاضر رقمی بیش از ۹ میلیارد دلار است، گفت: مصرف این مقدار کاتالیست در سطح جهان باعث تولید حدود ۴ هزار میلیارد دلار سوخت و انواع مواد شیمیایی و پتروشیمیایی شده است.

فضل اللهی تصریح کرد: با توجه به اهمیت کاتالیست ها در فرایندهای پتروشیمیایی و پالایشی که با راه اندازی واحدهای جدیدالاحداث مصرف آن در ایران به ۵ هزار تن در سال خواهد رسید، بایستی به شناسایی و ارزیابی و بررسی عملکرد این کاتالیست ها پرداخت تا صنعت بتواند به کمک این کاتالیستها و با استفاده بهینه از مواد اولیه، محصولات بیشتر و مرغوبتری را عرضه کند.

وی متذکر شد: در کشور ما نیز کلیه پالایشگاه های نفت و گاز، مجتمع های پتروشیمی ، اغلب کارخانجات شیمیایی، مجتمع های فولاد و بعضی از کارخانجات تولید محصولات غذایی در تولید خود از طیف گسترده ای از کاتالیست ها بهره می گیرند به طوریکه سالیانه مقادیرزیادی ارز صرف خرید کاتالیست های مورد نیاز از شرکت های تولید کننده خارجی می شود.

رییس واحد شناسایی و بررسی های راکتوری مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: فرآیندهای کاتالیستی از مهمترین و کلیدی ترین عملیات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه هستند که در تولید انواع سوخت ها و طیف وسیعی از فرآورده های میانی و نهایی مورد نیاز جامعه نقش موثری دارند.

فضل اللهی تاکید کرد: کاتالیست ها باعث افزایش سرعت و جهت دادن به واکنش های شیمیایی به سمت محصولات دلخواه شده و بیش از یک قرن است که توجه محققین و صاحبان صنایع را به خود جلب کرده است.

وی در پایان یاداور شد: پس از تایید و کنترل کیفیت کاتالیست های تولید شده در داخل کشور توسط واحد شناسایی و بررسی های راکتوری مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت، بسیاری از این تولیدات در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی ایران بکار گرفته شده اند

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۵۹۲۷۸ بازدید